Gen düzenleme tekniğiyle düşük riski azaltılabilir

Britanyalı araştırmacılar, CRISPR Cas9 tekniği kullanılarak hamilelerdeki düşük riskinin azaltılabileceğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanyalı bilimciler, insan gelişiminin ilk aşamalarına dair yeni bir yaklaşım ortaya koydu. İlk kez, insan embriyosu üzerinde CRISPR Cas9 olarak adlandırılan gen düzenleme teknikleri uygulandı. Bilimciler, gelişimin ilk günlerinde embriyoların oluşumunu kontrol eden bir gen tespit etti. Bu genin düzenlenmesinin düşük riskini azaltabileceği belirlendi.

Neden bazı kadınlarda düşük riski fazladır?

CRISPR organizmalardaki genlerin kalıcı olarak değiştirilebilmesini sağlıyor. Bu yöntemle kadınlarda düşüğe sebep olduğuna inanılan birtakım genetik bozukluklar da engellenebilir. İnsanlarda embriyonik gelişimin ilk aşamalarında önemli rol oynayan OTC4 adlı bir gen bulunuyor. Bilimciler CRISPR tekniği kullanarak, OTC4 genine sahip olmayan insan embriyolarının düzgün gelişmediğini fark etti. Bu da bazı kadınların diğerlerine göre neden daha fazla düşük yaptığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü‘nde yapılan araştırmayı yöneten Kathy Niakan, “Araştırmamızın sonucunda elde edilen bulgular, tüp bebek tedavisini geliştirmemize ve bazı hamileliklerin neden başarısız olduğunu anlamamıza yarayabilir.” diyor. Vücutta normalden daha az OCT4 aktivitesi bulunması, embriyoların başarılı şekilde yerleşmemesinin sebebi olabiliyor. Bunu tedavi etmek için de, tıpkı tüp bebek tedavisinde embriyoların geliştirildiği gibi embriyoların geni düzenlenebilir.

Kaynak: Digital Trends

Britanyalı araştırmacılar, CRISPR Cas9 tekniği kullanılarak hamilelerdeki düşük riskinin azaltılabileceğini ortaya koydu. İnsanlarda embriyonik gelişimin ilk aşamalarında önemli rol oynayan OTC4 adlı bir gen bulunuyor. Bilimciler, CRISPR tekniği kullanarak OTC4 genine sahip olmayan insan embriyolarının düzgün gelişmediğini fark etti. Bu da neden bazı kadınların diğerlerine göre daha fazla düşük yaptığını açıklamaya yardımcı oluyor. Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nde yapılan araştırmayı yöneten Kathy Niakan, "Araştırmamızın sonucunda elde edilen bulgular, tüp bebek tedavisini geliştirmemize ve bazı hamileliklerin neden başarısız olduğunu anlamamıza yarayabilir." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği