Fidye virüsü daktilo çağına döndürdü

Alaska'da bir ilçe ve bir şehir yıkıcı bir fidye virüsü saldırısının ardından bilgisayar kullanımından vazgeçerek daktilo ve senet kullanmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alaska’da bir ilçe ve bir şehir yıkıcı bir fidye virüsü saldırısının ardından bilgisayar kullanımından vazgeçerek daktilo ve senet kullanmaya başladı. Anchorage Büyükşehir İstatistiki Bölgesi’ne dahil olan Matanuska-Susitna (kısaca Mat-Su) ilçesi, bilgisayar altyapısını, sunucuları, telefonları ve e-posta gönderimini çökerten virüs saldırısının ardından Salı günü afet durumuna geçti. Alaska’da Valdez şehri de kötü amaçlı yazılım saldırısına uğradığını açıkladı.

Mat-Su meclisi toplantısında meclis üyesi Ted Leonard “Siber saldırı ilçemizde servislerin durmasına ve verimliliğin azalmasına sebep olmuştur. Bu durum uzun süre devam edebilir.” şeklinde konuştu.

Mat-Su İlçe Bilişim Müdürü Eric Wyatt saldırının çok dallı ve çok yönelimli olduğunu; saldırıda Emotet truva atı ve BitPaymer fidye virüsü kullanılmasının yanı sıra bir saldırganın ilçenin ağına sızdığını bildirdi.

Önceden bilinmeyen açıklardan faydalandı

Bazı virüs saldırıları ilçenin bilgisayarlarına 3 Mayıs’ta yerleştirilmişti ve saldırı gününü bekliyordu. Saldırılar 23 Temmuz’da gerçekleştirildi.Kötü amaçlı yazılımların şifreleme bölümü bu tarihte harekete geçirildi ve ilçede yaklaşık 500 iş istasyonu ve 150 sunudan 120 tanesi saldırıdan etkilendi. Rapora göre bu bir sıfır gün saldırısıydı yani bu saldırıda kullanılan açıklar önceden bilinmiyordu.

Saldırının ardından etkilenen altyapılar arasında havuz, kütüphane, hayvan barınakları, atık depolama alanı, çöp toplama servisleri ve e-ticaret gibi bazı web servisleri bulunuyor. Mat-Su yönetimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada çoğu verinin saldırıda kaybedilmediğini belirtti.

Daktilolar depolardan çıkarıldı

Bilgisayarlar ve dosyalar olmayınca ilçe çalışanları daktiloları depolardan çıkardı ve elleriyle yazdıkları senetlerle kütüphaneden alınan kitapları ve 73 farklı binanın atık toplama vergisini kayıt altında tuttu.

BitPaymer fidye virüsü 2017’nin Ağustos ayında İskoçya’da bazı hastanelere yapılan saldırılarla adını duyurmuş, bu saldırılar neticesinde bir çok gecikme ve iptal yaşanmıştı. Bu virüs sisteme bulaştıktan sonra bulduğu dosyaları şifreliyor ve şifreyi açmak için kripto para talep ediyor.

Mat-Su ilçesi ve Valdez şehri FBI ile iş birliği yaparak hizmetlerine yapılan saldırıları inceliyor.

Kaynak: Mashable

Alaska'da bir ilçe ve bir şehir yıkıcı bir fidye virüsü saldırısının ardından bilgisayar kullanımından vazgeçerek daktilo ve senet kullanmaya başladı. Anchorage Büyükşehir İstatistiki Bölgesi'ne dahil olan Matanuska-Susitna (kısaca Mat-Su) ilçesi, bilgisayar altyapısını, sunucuları, telefonları ve e-posta gönderimini çökerten virüs saldırısının ardından Salı günü afet durumuna geçti. Alaska'da Valdez şehri de kötü amaçlı yazılım saldırısına uğradığını açıkladı. Bilgisayarlar ve dosyalar olmayınca ilçe çalışanları daktiloları depolardan çıkardı ve elleriyle yazdıkları senetlerle kütüphaneden alınan kitapları ve 73 farklı binanın atık toplama vergisini kayıt altında tuttu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği