Facebook’un yapay zekası etiketlenmediğiniz fotoğrafları bulacak

Facebook, fotoğrafa etiketlenmeseniz bile insanlar sizin fotoğraflarınızı siteye yüklediğinde durumdan haberdar olmanızı ve süreci kontrol etmenizi sağlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, fotoğrafa etiketlenmeseniz bile insanlar sizin fotoğraflarınızı siteye yüklediğinde durumdan haberdar olmanızı ve kontrol edebilmenizi sağlamak istiyor. Bu yüzden, 19 Aralık’ta Photo Review adı verilen yeni yüz tanıma özelliği tanıtıldı. Photo Review sayesinde siteye fotoğrafınız yüklendiğinde durumdan haberdar olup kendinizi etiketleyebilir, fotoğrafı yükleyen kişiden fotoğrafı kaldırmasını isteyebilir veya Facebook’a şikayette bulunabilirsiniz.

Bu yeni özellik, bilginiz dahilinde olmayan fotoğraflarınızın Facebook’ta dolaşmadığına emin olmanızı sağlayacak. Ayrıca başkasının fotoğraflarını kullanarak sahte hesap açanların engellenmesi açısından da faydalı olacaktır. Bu yüz tanıma özelliği reklam hedefleme veya ilgi düzeyini ayırt etme gibi amaçlarla kullanılmayacak. Yani etiketlenmediğiniz arkadaş fotoğraflarını bulmanız veya fotoğraf çektirdiğiniz mekanlarla ilgili reklamları size göstermek için kullanılmayacak.

Eğer bir fotoğrafınız herkese açık birinin profil fotoğrafında yer alırsa size her zaman bildirim gelecek. Diğer fotoğraflar için, sadece eğer o fotoğrafın hedef kitlesi içinde yer alıyorsanız bildirim alacaksınız. Bunun amacıysa fotoğrafı yükleyen kişinin mahremiyetini korumak ve görmenize izin verilmeyen fotoğrafları görmemenizi sağlamak. Profilinizde yer alan Photo Review bölümünde etiketlenmediğiniz ama yüzünüzün göründüğü bütün fotoğraflar biriktirilecek.

Facebook, görme engelli kullanıcıların işini kolaylaştırmak için de bir özellik sunuyor. Birisi fotoğraf paylaştığında fotoğrafı paylaşan kişi, paylaştığı saat, fotoğrafta neler olduğu ve gönderiye kimlerin tepki verdiği sesli bir şekilde kullanıcıya okunuyor.

Kanada ve Avrupa dışında hizmete sunulacak

Facebook’un Makine Öğrenimi Ürün Müdürü Nipun Mather, bu özelliğin kullanıcılara daha fazla kontrol sağlamak ve daha güvenli hissettirmek amacıyla hayata geçirileceğini söylüyor. Ayrıca Facebook, yüz şablonunuzu silip Photo Review özelliğini aktif olmayan hale getiren yeni bir mahremiyet seçeneği de sunacak. Bu özellikler önümüzdeki haftalarda Avrupa ve Kanada hariç bütün dünyada kullanıma sunulacak. Avrupa ve Kanada’da sunulmamasının sebebiyse bu bölgelerde Facebook’un yüz tanıma teknolojisinin kanunlar tarafından engellenmiş olması.

Kaynak: Tech Crunch

Facebook'un 19 Aralık'ta tanıttığı Photo Review adlı yüz tanıma özelliği sayesinde siteye fotoğrafınız yüklendiğinde durumdan haberdar olacaksınız. Böylece, kendinizi fotoğrafa etiketleyebilir, fotoğrafı yükleyen kişiden fotoğrafı kaldırmasını isteyebilir veya Facebook'a şikayette bulunabilirsiniz. Bu yeni özellik, bilginiz dahilinde olmayan fotoğraflarınızın Facebook'ta dolaşmadığına emin olmanızı sağlayacak. Ayrıca başkasının fotoğraflarını kullanarak sahte hesap açanların engellenmesi açısından da faydalı olacaktır. Facebook, yüz şablonunuzu silip Photo Review özelliğini aktif olmayan hale getiren yeni bir mahremiyet seçeneği de sunacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği