Facebook, WhatsApp için kripto para geliştiriyor

Bloomberg’in haberine göre, WhatsApp üzerinden para transferini kolaylaştırmak için kendi kripto parasını geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, WhatsApp üzerinden para transferini kolaylaştırmak için kendi kripto parasını geliştiriyor. Bloomberg’in haberine göre bu para birimi temel olarak Hindistan’a odaklanarak, yurt dışındaki Hindistanlı çalışanların ailelerine para göndermesini kolaylaştıracak. Diğer Bitcoin girişimleri de uzun zamandır bu sorunu çözmek için çalışıyordu çünkü uluslararası para gönderimi oldukça masraflı bir işlem.

Facebook bir süredir kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalar yürütüyordu. Haber ilk kez Mayıs ayında Cheddar tarafından duyurulmuştu. O dönemde Facebook Messenger’ın yöneticisi David Marcus yeni bir blok zinciri bölümünün yönetimine getirilmiş ve burada sıfırdan Facebook üzerinde blok zinciri kullanmanın yöntemlerini araştırmaya başlamıştı.

Bloomberg’in raporuna göre Facebook’un ulaşmaya çalıştığı hedefin ilk somut detayları ve bu sistemin nasıl çalışacağına dair bilgiler ortaya kondu. Facebook ‘stablecoin‘ (sabit para) olarak bilinen bir sistem geliştirecek. Bu sistemde Facebook’un kripto parası ABD Doları’na sabitlenerek kurun oynaklığı azaltılacak. Bitcoin gibi alternatiflerin değeri tamamen piyasanın talebine bağlı olduğu için çok hızlı artış ve düşüşler görülebiliyor. Facebook’un henüz bir kripto para sunmaya uzak olduğu belirtiliyor. Yani yakın zamanda Facebook ya da WhatApp üzerinden para transferi yapamayacağız.

Kaynak: The Verge

Facebook, WhatsApp üzerinden para transferini kolaylaştırmak için kendi kripto parasını geliştiriyor. Bloomberg’in haberine göre bu para birimi temel olarak Hindistan’a odaklanarak, yurt dışındaki Hindistanlı çalışanların ailelerine para göndermesini kolaylaştıracak. ABD Doları’na sabitlenecek para biriminin değeri böylece çok fazla değişmeyecek.Yorumunuz: