Facebook 1,5 milyon kullanıcısının kişi listesine izinsiz erişti

Facebook son üç yıl içinde siteye kaydolan yaklaşık 1,5 milyon kişinin e-posta adresinde kayıtlı kişilerini 'yanlışlıkla' kaydetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook son üç yıl içinde siteye kaydolan yaklaşık 1,5 milyon kişinin e-posta adresinde kayıtlı kişilerini ‘yanlışlıkla’ kaydetti. Olay, bir güvenlik araştırmacısının, Facebook’un kullanıcılardan doğrulama amaçlı olarak e-posta adreslerinin şifresini istediğini fark etmesinin ardından ortaya çıktı. Kayıt esnasında karşılarına çıkan bu ekrana şifrelerini giren kişiler, herhangi bir izin istenmeden “Kişiler aktarılıyor” mesajı ile karşılaştı.

Bir Facebook sözcüsü, 1,5 milyon yeni üyenin kişi listesinin bu şekilde Mayıs 2016’dan beri toplandığını söyledi. Facebook bu bilgileri insanların sosyal ilişki ağını belirlemek ve diğer kullanıcıları arkadaş olarak eklemek için kullanıyor.

“Yanlışlıkla kaydetmişiz”

Sözcü, geçtiğimiz ay e-postaları şifre ile doğrulama uygulamasını durdurduklarını söyledi. Sözcü “İnsanların hesaplarını doğrulamak için hangi aşamalardan geçtiklerini incelediğimizde bazı durumlarda insanların e-posta kişilerinin yanlışlıkla Facebook’a yüklendiğini tespit ettik. Bu durumun altında yatan problemi çözdük ve kişileri Facebook’a yüklenen insanlara haber durumu haber verdik.” dedi. Facebook bu kişi listelerinin kimseyle paylaşılmadığını ve listeleri silmeye başladıklarını söyledi. Ayrıca kullanıcıların Facebook’la paylaştıkları kişi listelerini Facebook ayarlarından kontrol edebilecekleri belirtildi.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olarak Facebook yaklaşık 2 milyar kişinin verisini kontrol ediyor. Şirketin veri yönetim uygulamaları yakın zamanda yaşanan Cambridge Analytica skandalı ile yeniden gündeme gelmişti. Bu skandalda 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerine usulsüz bir şekilde erişilmişti.

Kaynak: CNET

Facebook son üç yıl içinde siteye kaydolan yaklaşık 1,5 milyon kişinin e-posta adresinde kayıtlı kişilerini 'yanlışlıkla' kaydetti. Olay, bir güvenlik araştırmacısının, Facebook'un kullanıcılardan doğrulama amaçlı olarak e-posta adreslerinin şifresini istediğini fark etmesinin ardından ortaya çıktı. Kayıt esnasında karşılarına çıkan bu ekrana şifrelerini giren kişiler, herhangi bir izin istenmeden "Kişiler aktarılıyor" mesajı ile karşılaştı. Bir Facebook sözcüsü, 1,5 milyon yeni üyenin kişi listesinin bu şekilde Mayıs 2016'dan beri toplandığını söyledi. Facebook bu bilgileri insanların sosyal ilişki ağını belirlemek ve diğer kullanıcıları arkadaş olarak eklemek için kullanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği