Evde bira üretimi girişimi 2,8 milyon Dolar yatırım aldı

Minibrew adlı evde bira üretimi girişimi 350 bin Dolar'lık kitle fonlaması kampanyasını başarıyla tamamladıktan sonra 2,8 milyon Dolar da yatırım aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda merkezli Minibrew adlı girişim 350 bin Dolar’lık kitle fonlaması kampanyasını başarıyla tamamladıktan sonra 2,8 milyon Dolar da yatırım aldı. Minibrew’in amacı evde bira üretimini kolay hale getirmek.

Minibrew, kocaman bir beyni olan küçük bir bira fıçısı. Yaklaşık 12 bin yıllık bira üretme yöntemini, takip edilen bir mayalanma kabı ve bir mobil uygulama ile birleştiren Minibrew, bir çok uluslararası bira üreticisiyle de makine için bira tarifleri konusunda anlaştı. İlk ürünlerin 2018’in ilk yarısında gönderilmesi  planlanıyor.

Tamamen otomatik

Ekip, işlemin başından sonuna kadar her şeyin otomatik olarak gerçekleştirilmesinden duyduğu gururu dile getiriyor: kuruculardan Bart van de Kooij “Bira üretebildiğini söyleyen ve kendisini ‘tam otomatik ev bira üretim sistemi’ olarak tanıtan pek çok sistem en önemli adımlardan birisini atlıyor: fermantasyon. Diğerlerinde de bir fermantasyon aşaması olsa da bu süreç iddia edildiği gibi otomatik değil el ile gerçekleşiyor. Bu, bira üretimi konusunda bilgili olan ve fermantasyon süresi ve karbonlama süresi üzerinde oynama yapmak isteyen kişiler için uygun olabilir ancak neticede biranın kalitesi değişiklik gösterecek ve kullanıcı aynı birayı tekrar üretebilmekte zorlanacaktır.” diyor.

Kooij sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz kendi biramızı üretmeye çalışırken, bu işlemin ne kadar popülerlik kazandığını fark ettik. Ancak doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde bira üretmenin oldukça zor olduğunu gördük. Mevcut üreticiler, kaliteli bira üretimi konusunda kullanıcı deneyiminin gereklerin yerine getirmiyordu. Biz de biracılığın bir değişime ihtiyacı olduğunu ve farklı tatlar keşfetmenin keyfini geri getirmemiz gerektiğini düşündük.”

Sistem 2015’te ilk kez tanıtıldığı zamana göre artık çok daha otomatik bir şekilde çalışıyor. Üstelik ilk başta 2 bin Avro olarak ifade edilen fiyat şimdi 999 Avro’ya (yaklaşık 3 bin 950 Lira) düşmüş durumda. Sistem, buğday birasından IPA’e kadar pek çok farklı tür bira üretebiliyor. Ayrıca fermantasyon süreci sona erdiğinde, cihaz taşınabilir bir bira fıçısı olarak da kullanılabiliyor.

Kaynak: TechCrunch

Hollanda merkezli Minibrew adlı girişim 350 bin Dolar'lık kitle fonlaması kampanyasını başarıyla tamamladıktan sonra 2,8 milyon Dolar da yatırım aldı. Minibrew'in amacı evde bira üretimini kolay hale getirmek. Minibrew, kocaman bir beyni olan küçük bir bira fıçısı. Yaklaşık 12 bin yıllık bira üretme yöntemini, takip edilen bir mayalanma kabı ve bir mobil uygulama ile birleştiren Minibrew, bir çok uluslararası bira üreticisiyle de makine için bira tarifleri konusunda anlaştı. İlk ürünlerin 2018'in ilk yarısında gönderilmesi  planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği