Dünya’ya benzer üç gezegen keşfedildi

Astronomların bir cüce yıldız etrafında keşfettiği üç adet gezegenin ısı ve boyut olarak Dünya'ya benzediği ve üzerlerinde yaşam olabileceği belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Astronomlar Dünya’dan sadece 40 ışık yılı uzaklıkta, büyüklük ve ısı açısından Dünya’ya benzer ölçülerde üç adet gezegen keşfetti. Bu gezegenler, Güneş sistemi dışındaki yaşam arayışında şimdiye kadarki en iyi hedefler olabilir.

2 Mayıs’ta Nature dergisinde yayınlanan araştırma yazısının yazarlarından Julien de Wit, “Bu sistemler Dünya’ya oldukça yakın olduğu için bu gezegenlerin atmosferik yapısını, yaşanabilirlik koşullarını ve üzerinde hayat bulunup bulunmadığını inceleme fırsatımız olacak” şeklinde konuştu.

Gezegenler, Şili’deki Liege Üniversitesi’nde bulunan TRAPPIST (Transit gezegen ve gezegenimsiler için küçük teleskop) adlı 60 santimetrelik teleskop kullanılarak keşfedildi. Michael Gillon ve Emmanuel Jehin tarafından yapılan TRAPPIST, yakında bulunan ‘ultrasoğuk’ 60 cüce yıldızı gözlemlemek için tasarlandı. Sıcaklıkları 2700 kelvinden düşük olan bu yıldızlar sıradan optik teleskoplar ile gözlemlenemiyor.

Ekip, TRAPPIST-1 adını verdiği Jüpiter büyüklüğündeki cüce yıldızı aylarca izledi ve bu yıldızdan gelen kızılötesi ışınların düzenli aralıklarla azalıp tekrar arttığını keşfetti. Bu durum yıldızın önünden bazı gök cisimlerinin geçtiğini kanıtlamış oldu.

Yaşanabilir bölgede olabilir

Cüce yıldızın etrafında üç adet gezegen bulunduğunu keşfeden bilimciler, bu gezegenlerin kütleçekim kilidi ile sabitlendiğini ve sürekli gündüz ve gece görülen tarafları olduğunu gördüler.

İçeride kalan iki gezegenin yıldızın etrafında sırasıyla 1.5  ve 2.4 günde döndüğü ve sadece Dünya’nın güneş’ten aldığı radyasyonun 2 ila 4 katı kadar radyasyon aldıkları gözlendi. Üçüncü gezegenin yıldızın etrafında dönmesi ile 4-73 gün arasında sürebiliyor. Bu gezegen Dünya’nın aldığından daha az radyasyon alıyor olabilir. Her üç gezegende de 127 santigrat derecenin altında kalan bölgeler olduğu, bunun da sıvı halde su ve yaşam bulunması için elverişli olduğu kaydedildi.

Yıldıza yakın olan iki gezegenin üzerinde yaşam bulunması için gündüz bölgeleri çok sıcak ve gece bölgeleri çok soğuk olabilir. Ancak iki bölgenin arasında gün ışığı alan ve çok aşırı sıcak olmayan yaşanabilir bir alan olabileceği düşünülüyor. Üçüncü gezegen ise tamamen yaşanabilir bölgede bulunuyor olabilir.

Wit “Şu anda yapmamız gereken yaşanabilir olup olmadıklarına bakmak. Ne tür bir atmosfere sahip olduklarına bakıp yaşam izleri arayacağız. Bize bu konuda yardımcı olacak olan dünyanın pek çok bölgesinden uzay tesisleri bulunuyor.” diye konuştu. Araştırma maddi olarak Belçika Bilimsel Araştırmalar Fonu, Avrupa Araştırma Konseyi ve NASA tarafından destekleniyor.

Bilimciler, Dünya'dan sadece 40 ışık yılı uzaklıkta, üzerinde yaşam olma ihtimali bulunan üç adet gezegen keşfetti. Keşfedilen gezegenlerin 127 dereceden soğuk olduğu ve bunun canlı yaşam için gerekli koşulları oluşturduğu kaydedildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği