Dünyanın en küçük bilgisayarı

Michigan Üniversitesi, IBM ile giriştiği dünyanın en küçük bilgisayarını üretme yarışında liderliği yeniden ele geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Michigan Üniversitesi, IBM ile giriştiği dünyanın en küçük bilgisayarını üretme yarışında liderliği yeniden ele geçirdi. 2014 yılında Michigan Micro Mote (ya da M3) adında 2x2x4 mm boyutlarında bir bilgisayar üreten üniversite, elektrik bağlantısı kesilse bile veriyi koruyabilen en küçük cihazı üretmiş oldu. Daha sonra IBM Şubat ayında 1×1 mm boyutunda bir çipe sığdırdığı yüz binlerce transistörle daha küçük bir bilgisayar üretti.

IBM’in bilgisayarı tuz tanelerinin arasında

Michigan Üniversitesi mühendisleri bunun altında kalmamak için hemen harekete geçti ve daha da küçük bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar o kadar küçük ki pirinç tanesinin ucuna koyduğunuzda orada durabiliyor.

Bilgisayar demek doğru olmayabilir

Ancak IBM’in cihazı ve Michigan Üniversitesi’nin son cihazının bilgisayar olarak adlandırılması konusunda herkes hemfikir değil. Çünkü bu cihazlar kapatıldığında, içindeki tüm verileri kaybediyor. Michigan Üniversitesi’nde yeni sistemin geliştirilmesinde görev alan Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü David Blaauw “Bunların bilgisayar olarak adlandırılması konusunda emin değiliz. Gerekli minimum işlevselliği sağlayıp sağlamadıkları görüşü kişiye göre değişebiliyor.” diyor.

Ancak adına bilgisayar deyin ya da demeyin bu nano cihazlar özellikle tıp alanında çok geniş kullanım alanlarına sahip olabilir. Hastalıkların teşhisinde yüksek derecede isabetli algılayıcılar büyük önem taşıyor. Adı her neyse, bu cihazın en küçüğü de artık Michigan Üniversitesi’nde üretildi.

Kaynak: Motherboard

2014 yılında Michigan Micro Mote (ya da M3) adında 2x2x4 mm boyutlarında bir bilgisayar üreten üniversite, elektrik bağlantısı kesilse bile veriyi koruyabilen en küçük cihazı üretmiş oldu. Daha sonra IBM Şubat ayında 1x1 mm boyutunda bir çipe sığdırdığı yüz binlerce transistörle daha küçük bir bilgisayar üretti. Michigan Üniversitesi mühendisleri bunun altında kalmamak için hemen harekete geçti ve daha da küçük bir bilgisayar geliştirdi. Bu bilgisayar o kadar küçük ki pirinç tanesinin ucuna koyduğunuzda orada durabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği