Dünya nüfusunun önlenemez yükselişi

Population Connection'ın araştırmasına göre 250 yılda 10 kat artan dünya nüfusu 2050'de 9,5 milyara dayanacak.
  • Araştırmalara göredünya nüfusu düşündüğümüzden çok daha hızlı artıyor.
  • Tahminlere göre önümüzdeki yıllarda nüfus artışının en çok görüleceği bölgelerAfrika ve Asya.

1800 yılında 913 milyon olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9.5 milyarı geçmesi bekleniyor. Başka bir deyişlesadece 250 yılda dünya nüfusu on kat artmış olacak. Gezegenimiz her geçen saniye daha fazla insanla dolarken, yiyecek ve enerji kaynakları daha hızlı tükeniyor ve iklim değişiklikleri daha fazla fark ediliyor

Population Connection’ın hazırladığı harita1. yüzyıldan günümüze kadar olan süreci özetliyor. Grafikteki çizgilerde kırmızırenk yemek ve tarım, mavi renk sağlık, koyu yeşil renk insan ve güvenlik, kahverengi çevre ve yeşil renk bilim ve teknolojinin tarih boyunca dönüm noktalarını temsil ediyor.

Çizgiler üstündeki imgeyi oynattığınızda 1500’lerdeki Amerika’daki çiçek hastalığı gibi büyük olaylarınnüfusa olan etkilerini görebiliyorsunuz. ‘Overlays’ kısmında ise insanlık tarihi boyunca fosil kullanımı artışınınilerleyişine yönelikverilere ulaşabiliyorsunuz. Haritadaki kentleşme (urbanization) kısmında ise şehir konutlaşmasının dev gelişimi ve ülkeler arası farklılıkları ‘gözleri büyütüyor’.Örneğin Nijerya’da 1756yılındakentleşme yüzde 17.1 oranındayken aynı sene Amerika Birleşik Devletleri’nde oran yüzde 70.4 olarak gerçekleşmiş.

Bu grafiğin bize anlattığı,çocuklarımıza paylaşmayı öğretmemiz gerektiği.Zira ileride buna epey ihtiyaçları olacak gibi görünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği