Zihinlerdeki hapishane

Bir sanatçı, otoriter yönetimlerdeki insan hakları ihlali eleştirmek amacıyla diktatörlerin kafalarını birer hapishane gibi tasvir eden çizimler yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli sanatçı Jody Xiong, otoriter liderlerin kafalarını birer hapishane hücresi gibi gösteren ilüstrasyonlar hazırlıyor. Sanatçının amacı otoriter yönetimlerde insan haklarının ihlalini eleştirmek. ‘The Prison of the Head’ (Kafanın Hapishanesi) adlı çalışma, insan haklarını hiçe sayan ülkelerde çekilen acıları görselleştirmeyi hedefliyor.

Tüm dünyadan, ünlü otoriter liderlerin kafalarının tellerden bir ağ gibi tasvir edildiği ilüstrasyonlar, bu yöneticilerin zihinlerinin oluşturduğu hapishaneleri temsil ediyor. Ağların arasından, hapsedilmiş karanlık figürlerin farklı siyasi görüşleri sebebiyle işkenceye uğradığı görülüyor. Sanatçı böylece diktatörlerin, diğer insanların güvenliğini ve özgürlüğünü ellerinden aldığını ifade ediyor.

2×3 metre boyutunda ipek tuvallere basılan ilüstrasyonlar daha sonra kısa videolar haline getirildi. Çalışma Şangay Tasarım Bienali’nde gösterilmesinin ardından Çin’de ve diğer ülkelerde çeşitli sergilerde de yer alacak.

Kaynak: Design Boom

Çinli sanatçı Jody Xiong, diktatörlerin kafalarını birer hapishane hücresi gibi gösteren ilüstrasyonlar hazırlıyor. Sanatçının amacı otoriter yönetimlerde insan haklarının ihlalini eleştirmek. ‘The Prison of the Head’ (Kafanın Hapishanesi) adlı çalışma, insan haklarını hiçe sayan ülkelerde çekilen acıları görselleştirmeyi hedefliyor. Tüm dünyadan, ünlü otoriter yöneticilerin kafalarının tellerden bir ağ gibi tasvir edildiği ilüstrasyonlar, bu yöneticilerin zihinlerinin oluşturduğu hapishaneleri temsil ediyor. Ağların arasından, hapsedilmiş karanlık figürlerin farklı siyasi görüşleri sebebiyle işkenceye uğradığı görülüyor. Sanatçı böylece diktatörlerin, diğer insanların güvenliğini ve özgürlüğünü ellerinden aldığını ifade ediyor.Yorumunuz: