Devletlerin internet sansürü artıyor

Bir dijital haklar platformunun verilerine göre, 2016'nın Ocak ayından 2017'nin Eylül ayına kadar 30 ülkede internet bağlantısı toplam 116 kez engellendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

UNESCO, dünya genelindeki internet sansürü oranının arttığını açıkladı. Accessnow.org adlı dijital haklar platformunun ortaya koyduğu verilere göre, 2016’nın Ocak ayından 11 Eylül 2017’ye kadar 30 ülkede internet bağlantısı toplam 116 kez engellendi. Accessnow’ın internet sansürüne karşı başlattığı, 50 binden fazla insanın imzaladığı #KeepItOn adlı kampanyaya katılmak için “Dünya hükumetleri! İnternet erişiminin herkese açık olmasını talep ediyorum. İnternet sansürleri insan haklarına ve ekonomiye zarar verir.” yazan formu doldurabilirsiniz.

İnternet erişimi 54 kez engellenen Hindistan, internet sansürü konusunda ilk sırada yer alıyor. Hindistan’dan sonra internet erişiminin en fazla engellendiği ülke ise Pakistan. Oluşturulan grafiğe göre, Türkiye, Suriye ve Irak’ta internet erişimi 5’er kez engellendi.

Kaynak: Statista

UNESCO, dünya genelindeki internet sansürü oranının arttığını açıkladı. Accessnow.org adlı dijital haklar platformunun ortaya koyduğu verilere göre, 2016'nın Ocak ayından 11 Eylül 2017'ye kadar 30 ülkede internet bağlantısı toplam 116 kez engellendi. İnternet erişimi 54 kez engellenen Hindistan, internet sansürü konusunda ilk sırada yer alıyor. Hindistan'dan sonra internet erişiminin en fazla engellendiği ülke ise Pakistan. Oluşturulan grafiğe göre, Türkiye, Suriye ve Irak'ta internet erişimi 5'er kez engellendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği