Deniz altından geçen kablonun kopması 2 gün internetsiz bıraktı

Deniz altı 'internet kablosunun' kopması altı ülkede erişim problemine neden oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Batı Afrika ülkelerinden Moritanya, deniz altındaki internet kablosunun kopması nedeniyle 48 saat boyunca tüm internet erişimini kaybetti. Birkaç hafta önce gerçekleşen bu olay, internet kullanıcılarının ülkelerini bu dev ağa bağlayan kablolara ne kadar bağımlı olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Oracle’ın sahibi olduğu internet performans şirketi Dyn’in raporuna göre, Afrika Kıyısı’ndan Avrupa’ya uzanan kablo (African Coast to Europe – ACE) ülkenin başkenti Nuakşot yakınlarında 30 Mart’ta koptu. Kopmanın nedeni henüz belirlenememiş olsa da bağlantı için tek bir kabloya bağımlı olan Sierra Leone, Moritanya, Liberya, Gine-Bissau, Gine ve Gambiya büyük ölçüde etkilendi.

Moritanya 2 günlük kesinti ile en kötü etkilenen ülke olsa da Sierra Leone de büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. 1 Nisan’da ülke büyük bir kesinti yaşadı. Ancak bu kesintinin hükümet tarafından yapılmış olabileceği de iddia ediliyor. Afrika ülkelerinin adı, özellikle seçim ve huzursuzluk dönemlerinde vatandaşlarının internete erişimini kesmesiyle anılır durumda.

Yakın zamanda deniz altı kabloların kopması nedeniyle büyük internet kesintileri başka ülkelerde de görüldü. Bu kesintilerin sebebi genelde gemilerin demir atarken kabloları parçalaması olarak görülüyor. 2008 yılında bu nedenle Orta Doğu ve Hidistan’da kaos yaratan kopmayı 2012 yılında Doğu Afrika’nın büyük bölümünü etkileyen kopma takip etti. 2016 yılında ise Manş Adalarında bir gemi demir atarken 3 kablonun kopmasına neden oldu.

Mısır, 2013 yılında 3 dalgıcı İskenderiye yakınından geçen büyük kabloyu kesmekle suçlayıp tutukladı. Ancak Mısır ve başka ülkeler birden fazla kablo ile internete eriştiği için bir tanesi kopsa da yaşanan sorunlar büyük olmuyor. Batı Afrika’daki kesintiyle alakalı blog yazısında Dyn, Afrika kıyısından Avrupa’ya giden kablonun kopmasının, ikinci bir deniz altı kablo bağlantısına sahip olan Benin’i “düşük düzeyde” etkilediğini belirtti.

Türkiye’yi ve diğer ülkeleri internete bağlayan deniz altı kablolarını daha detaylı olarak Submarine Cable Map ile inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Fortune

Batı Afrika ülkelerinden Moritanya, deniz altındaki internet kablosunun kopması nedeniyle 48 saat boyunca tüm internet erişimini kaybetti. Birkaç hafta önce gerçekleşen bu olay, internet kullanıcılarının ülkelerini bu dev ağa bağlayan kablolara ne kadar bağımlı olduğunu tekrar hatırlatıyor. Oracle'ın sahibi olduğu internet performans şirketi Dyn'in raporuna göre, Afrika Kıyısı-Avrupa kablosu ülkenin başkenti Noukçat yakınlarında 30 Mart'ta koptu. Kopmanın nedeni henüz belirlenememiş olsa da bağlantı için tek bir kabloya bağımlı olan Sierra Leone, Moritanya, Liberya, Gine-Bissau, Gine ve Gambiya büyük ölçüde etkilendi.

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği