Citroen’in bisiklet ve scooter’a alternatif konsepti

Citroen Ami One Concept adlı araç, tek şarjda 100 km gidebilen, 2,5 metre boyunda, tamamen elektrikli bir şehir içi ulaşım aracı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok otomobil üreticisi, otomobil sahipliğinin ötesinde bir dönem için araçlar geliştiriyor. Ancak Citroen bunu bir adım ileriye götürüyor ve bisiklet ya da scooter yerine kullanabileceğiniz bir otomobil planlıyor. Ami One Concept adlı araç 2,5 metre boyunda, tamamen elektrikli bir şehir içi ulaşım aracı. Araç şehir merkezlerinde yapılacak kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanmış. İki koltuğu bulunan araç tek şarjda 100 km yol kat edebiliyor ve saatte 45 km hız yapabiliyor. Araç anahtar yerine bir QR kodu ile çalışıyor. Citroen, “Bazı ülkelerde bu aracı kullanmak için ehliyete bile ihtiyacınız yok” diyor.

Kısa ve uzun süreli kiralama imkanı

Bekleneceği gibi bu aracın kullanımında servisler önemli rol oynuyor. Dilerseniz Ami One Concept’i bir araç paylaşım uygulaması üzerinden 5 dakikalığına, hafta sonu için ya da birkaç aylık kiralayabilirsiniz. Eğer aracı çok beğenirseniz birkaç yıllık kontratla birlikte batarya bakımı ve park hizmeti gibi ek hizmetleri de satın alabilirsiniz. Anlaşmanızı uygulama üzerinden uzatabilirsiniz. Ami One bankoları araçlara erişiminizi sağlayabilir hatta otomatik distribütör gibi de çalışabilir. Bir otomobil otomatı olmasa da buna yakın bir hizmet sunabilir.

Aracın içinde telefonunuz için bir kablosuz şarj alanı, 5 inçlik bir ekran ve sesli kontrol imkanı sunan basit bir arayüz yer alıyor. Bluetooth’lu bir hoparlör de geleneksel stereo sistemi yerine kullanılıyor.

Bu haliyle kullanıma hazır değil

Aracın adındaki ‘Concept’ kelimesi, yollarda bu aracı tam olarak bu şekilde görmeyeceğimiz anlamına geliyor. Aracın kullanıma sunulması da biraz vakit alabilir. Ami One, Kuzey Amerika gibi insanların genellikle şehir merkezi dışında yaşadığı bölgelerde çok kullanışlı olmayabilir. Ancak bu konsept, Citroen’in gelecekte neler yapmak istediğinin bir göstergesi. Fransız şirket, yolculuğunuz ne kadar kısa olursa olsun kişisel aracın getirdiği imkanlardan (kendi rotanızda seyahat edebilme ve başınızın üstünde bir çatı olması gibi) faydalanabileceğiniz bir gelecek öngörüyor.

Kaynak: Engadget

Birçok otomobil üreticisi, otomobil sahipliğinin ötesinde bir dönem için araçlar geliştiriyor. Ancak Citroen bunu bir adım ileriye götürüyor ve bisiklet ya da scooter yerine kullanabileceğiniz bir otomobil planlıyor. Ami One Concept adlı araç 2,5 metre boyunda, tamamen elektrikli bir şehir içi ulaşım aracı. Araç şehir merkezlerinde yapılacak kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanmış. İki koltuğu bulunan araç tek şarjda 100 km yol kat edebiliyor ve saatte 45 km hız yapabiliyor. Sürücüler aracı dilerse 5 dakikalığına ya da 5 yıllık kiralayabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği