Bu yüzler gerçek değil

Nvidia araştırmacıları, farklı kişilerin yüz özelliklerini birleştirerek, normalde var olmayan insanların görsellerini oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilgisayarlar belirli insanların gerçek hayatta yapmadığı şeyleri yaptığını ya da söylemediği şeyleri söylediğini gösteren sahte görseller ve videolar hazırlama konusunda günden güne daha başarılı hale geliyor. Nvidia’nın bu alandaki en son çalışması bu işlemi bir adım öteye taşıyarak, gerçekte var olmayan insanların görüntülerini üretiyor. Yapay zeka ürünü bu kişiler aşırı derecede gerçek görünüyor.

Nvidia’nın en son çalışması makine öğrenimi meraklılarını oldukça heyecanlandırdı. arXiv’de yayımlanan çalışmada, yapay zeka tarafından üretilen görseller hem çok net hem de aşırı gerçekçi. Üstelik bu görselleri üretmek için kullanılan yöntem daha önce hiç kullanılmamıştı ve bu şekilde kullanılması yepyeni imkanlar sunuyor.

Farklı kişilerin yüz özellikleri birleştirildi

Araştırmacılar Üretici Çekişmeli Ağ (GAN) tasarımını, yapay zekalı biçim aktarım dünyasının yöntemleri ile birleştirdi. Bunu yaparken Nvidia araştırmacıları insanların özelliklerini, yeni oluşturulan yüzde şaşırtıcı ve etkileyici bir biçimde bir araya getirdi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Bu tarz gelişmeler tabii ki yapay zeka ile üretilen görseller ile insanların kandırılması endişelerini alevlendiriyor. Neyse ki bu işlem herhangi birinin evinde yapabileceği kadar basit değil. Araştırmacılar, her biri binlerce Dolar değerinde olan sekiz adet Nvidia Tesla grafik işlemciyi bir hafta boyunca çalıştırarak bu sonuçları elde etti. Yani evinizdeki oyun bilgisayarıyla bu işlemleri yapmanız pek mümkün değil.

Kaynak: Motherboard

Nvidia'nın bu alandaki en son çalışması, gerçekte var olmayan insanların görüntülerini üretiyor. Yapay zeka ürünü bu kişiler aşırı derecede gerçek görünüyor. Araştırmacılar Üretici Çekişmeli Ağ (GAN) tasarımını, yapay zekalı biçim aktarım dünyasının yöntemleri ile birleştirdi. Görüntüler, her biri binlerce Dolar değerinde olan sekiz adet Nvidia Tesla grafik işlemcinin bir hafta boyunca çalıştırılması ile elde edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği