Bitcoin madenciliğinde kullanılan 600 bilgisayar çalındı

İzlanda'da bugüne kadarki en büyük hırsızlıklardan biri olarak tanımlanan bir olay yaşandı; Bitcoin madenciliğinde kullanılan 600 bilgisayar çalındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl, değeri bin Dolar’ın altındayken çok kısa bir süre zarfında 20 bin Dolar seviyesini zorlayan Bitcoin yüzünden bu zamana dek pek çok suç işlendi. Hatta Ocak ayında Chainalysis, fidye yazılım, dolandırıcılık, hack’leme gibi yöntemlerle Bitcoin hırsızlığının giderek arttığını gösteren bir grafik paylaşmıştı.

Bir Bitcoin hırsızlığı olayı da geçtiğimiz günlerde İzlanda’da yaşandı. Bu zamana kadar İzlanda’da gerçekleşen en büyük hırsızlıklardan biri olarak tanımlanan olayda, Bitcoin madenciliğinde kullanılan 600 adet bilgisayar çalındı. Güney Yarımadası’nda yaşanan olayın ardından şu ana dek toplamda 11 kişi tutuklandı.

Henüz bulunamayan bilgisayarların değerinin yaklaşık 1,5 milyon Pound olduğu düşünülüyor. İzlanda medyası olayı ‘en büyük Bitcoin soygunu’ olarak tanımlıyor. Eğer hırsızlar bilgisayarları kripto para üretip satmak için kullanırsa daha çok para kazanabilirler. NBC‘nin haberine göre, polis komiseri Olafur Helgi Kjartansson “Bu, daha önce görülmemiş büyüklükte bir soygun. Her şey, bu olayın son derece örgütlü bir suç olduğuna işaret ediyor.” dedi.

Kaynak: Independent

Geçtiğimiz günlerde İzlanda'da Bitcoin madenciliğinde kullanılan 600 bilgisayar çalındı. Henüz bulunamayan bilgisayarların değerinin yaklaşık 1,5 milyon Pound olduğu düşünülüyor. Güney Yarımadası'nda yaşanan olayın ardından şu ana dek toplamda 11 kişi tutuklandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği