Birleşik Krallık akıllı araçları koruyacak düzenlemeler getirdi

İngiliz hükumeti, internet erişimi olan araçların siber saldırılara karşı daha fazla korunması için araç üreticilerine yeni görevler getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz hükumeti pazar günü aldığı kararla, internet erişimi olan araçların siber saldırılara karşı daha fazla korunması için araç üreticilerine yeni görevler getirdi. Hükumet, haritalara ve yolculuk bilgilerine erişimi olan akıllı araçlardan saldırganların kişisel verileri çalabileceğini, anahtarsız giriş sistemi bulunan otomobillerin çalınabileceğini ya da aracın teknolojik aksamının kötü amaçlar için ele geçirilebileceğini belirtti.

Yeni kurallar, mühendislerin araçları tasarlarken siber güvenlik tehditlerini de göz önünde bulundurmasını gerektiriyor. Buna göre araçların bozuk, geçersiz ya da kötü amaçlı veri ve komut girişlerine karşı dayanıklı olarak üretilmesi gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar dilediklerinde kişisel verilerini aracın sistemlerinden silebilecek. Üreticilerin , aracın yaşam süresi boyunca güvenlik desteği sağlayabiliyor olması gerekiyor. Güvenlik konusunda yaşanacak açıklardan şirket yönetimi sorumlu tutulacak.

Bunların yanı sıra hükumet otonom araçların sigortalanması konusunda da yeni bir kanun hazırlığında olduğunu açıkladı. Otonom araçların bazı ülkelerde kullanımı, kaza durumunda kimin sorumlu olacağı konusunda sigorta şirketleri ve devletin anlaşamaması sebebiyle yasal engellere takılmıştı. İngiliz hükumeti, parlamentoya sunulacak önlemlerde, modern araçların sigortalanması ile teknolojilerin düzgün çalışmaması durumunda tüketicilerin korunacağını belirtti.

Kaynak: Reuters

İngiliz hükumeti pazar günü aldığı kararla, internet erişimi olan araçların siber saldırılara karşı daha fazla korunması için araç üreticilerine yeni görevler getirdi. Hükumet, haritalara ve yolculuk bilgilerine erişimi olan akıllı araçlardan saldırganların kişisel verileri çalabileceğini, anahtarsız giriş sistemi bulunan otomobillerin çalınabileceğini ya da aracın teknolojik aksamının kötü amaçlar için ele geçirilebileceğini belirtti. Yeni kurallar, mühendislerin araçları tasarlarken siber güvenlik tehditlerini de göz önünde bulundurmasını gerektiriyor.Yorumunuz: