Bebekler tercihlerimizi kavrayabiliyor

Şikago Üniversitesi'nde yapılan araştırma ile 7 aylık bebeklerin, yetişkinlerin tercihlerini anlayabildiği ve bu tercihleri taklit ettiği belirlendi.
  • Şikago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile bebeklerin beyin aktiviteleri ve davranışları arasındaki bağlantı tespit edildi.
  • Araştırma sonucunda 7 aylık bebeklerin, yetişkinlerin tercihlerini anlayabildiği ve bu tercihleri taklit ettikleri gözlemlendi.

BABY-SEVEN-MONTHS-OLD-facebook

Bebeklerin öğrenme süreçlerine dair bilgi edinmek bilimciler için oldukça zorlayıcı bir iş. Deneyler sırasında bebeklerle işbirliği yapılamadığı için yapılabilecek çalışmalar kısıtlı. Ancak Şikago Üniversitesi‘nden araştırmacılar, bebeklerin nasıl öğrendiğini anlayabilmek için etkili bir yöntem geliştirdi.

Deneyde 7 aylık bebeklere, bir yetişkinin önünde duran iki oyuncaktan birini seçmesi izletildi. Bebekler yetişkinleri izlerken beyinlerinde oluşan hareketler EEG yardımıyla takip edildi. Yetişkinler tercih yaparken bebeklerin motor sisteminin harekete geçtiği gözlemlendi. Daha sonra bebeklerin önüne aynı iki oyuncak getirildiğinde beynin aynı bölümünün harekete geçtiği ve bebeklerin, yetişkinin tercih ettiği oyuncağı seçtiği görüldü.

Deneyin sonucunda, 7 aylık bebeklerin, diğer insanların bilinçli olarak hareket ettiğini anlayabildiği ve bu bilinçli hareketleri taklit ederek kendi tercihlerini şekillendirdikleri kanıtlanmış oldu.

Bu alanda bir ilk

Bu araştırma, bebeklerin beyin aktiviteleri ile davranışları arasında ilişki kuran ilk araştırma olarak da büyük önem taşıyor.

Sonuçlar direkt olarak hastalıkların tedavisi ya da terapi için kullanılmayacak olsa da bebeklerin beyin gelişimine dair veri sağlaması açısından önemli. Bu veriler özellikle otizm gibi gelişimsel rahatsızlıkların daha iyi algılanmasını sağlayacaktır”.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği