Bakteriyle aydınlanmak

Paris merkezli Glowee adlı girişim, bazı canlılara karanlıkta parlama özelliği veren bakterileri ışık kaynağı olarak kullanmayı amaçlıyor.
  • Fransız bir girişim, bazı deniz canlılarına karanlıkta parlama özelliği veren bakterileri aydınlatma amaçlı kullanmak istiyor.
  • Şehirler için alternatif bir enerji kaynağı üretmek isteyen Glowee adlı girişim öncelikle ürettiği bakterilerin ömrünü ve verdiği ışığı artırmaya çalışıyor.

glowee_biolumiscence_bacteria

Bakteri üreticiliği yaygınlaştıkça pek çok akıllı cihazda bakterilerin kendine özgü özelliklerinin kullanıldığını görüyoruz. Isıya duyarlı kıyafetler ve bakteri ile çalışan robotların ardından şimdi de bakterileri aydınlanma aracı olarak kullanan bir girişim ortaya çıktı. Glowee adlı girişim, bakterilerin elektrikli aydınlatmaya alternatif olabileceği görüşünde.

Glowee mürekkep balıklarına biyoışıldama, yani karanlıkta parlayabilme özelliğini veren bakterileri üretiyor. Bu bakteriyel kültürler, dükkanların tabela ışıklandırmaları gibi fonksiyonel şekillere sokulabilen ‘kabukların’ içinde yetiştiriliyor ve parlamak için hiçbir dış enerji kaynağına ihtiyaç duymuyor.

Glowee bir yandan tohum aşaması için yatırım ararken bir yandan da ürettiği kültürlerin yaşam süresini ve verdiği ışığı artırmaya çalışıyor. Bakteriyel kültürler şu anda üç güne kadar ışık verebiliyor. Girişimin nihai hedefi, bakterileri şehir altyapısında kullanılacak alternatif bir enerji kaynağı haline getirmek.

Dünyada küresel sera gazı salınımının yüzde beşine sebep olan yapay ışıklandırma, Glowee sayesinde yüzde 19’a kadar azaltılabilir. Ayrıca elektriğe erişimi olmayan bölgeler Glowee sayesinde aydınlatılabilir. Paris merkezli girişim şu anda Fransız yatırım sitesi Wiseed üzerinden yatırım topluyor.

1 Yorum

  • Hocam bu bana Çakmaktaşlar’daki, içinde ateş böcekleri olan lambaları hatırlattı. Bakteriler konusundaki araştırmalar çok heyecan verici. Sonuçta canlı bir organizma ve her ortama uyum sağlayabiliyorlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği