Arttırılmış gerçeklikle ödeme başlıyor

İnternetten ödeme uygulaması Paypal artırılmış gerçeklik gözlükleri ile yapılacak alışverişlerde kullanılması planlanan bir ödeme sisteminin patentini aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet üzerinden ödeme yapma uygulaması Paypal, kullanma kılavuzlarının artırılmış gerçeklik (AR) ile taratılması ile yapılacak ödemelerin patentini aldı. Paypal bu sayede, gelecekte hayatımızda çok daha fazla yer alacak olan artırılmış gerçeklik uygulamalarına alışveriş imkanının entegre edilmesine katkıda bulunacak.

Bu yöntemin uygulama alanı olarak, yeni satın alınan ürünlerin kurulum aşamasında eksik olduğu görülen aletlerin artırılmış gerçeklik üzerinden satın alınması örnek gösteriliyor. Mesela IKEA’dan yaptığınız bir alışverişin ardından artırılmış gerçeklik gözlüğünüz yardımıyla kurulum yapmaya başladınız ancak ihtiyacınız olan bazı aletlere sahip olmadığınızı gördünüz. Gözlüğünüz ile o aletlerin görselini tarayıp internet üzerinden bulabiliyor ve Paypal kullanarak ödemesini yapabiliyorsunuz.

Patent metninde günümüzde satın aldığımız ürünlerin oldukça karmaşık olduğu ve genellikle kurulum ve kullanım için çok detaylı talimatlar verildiği belirtildi. Bu talimatları yerine getirmek zorlaştıkça kullanıcıların hem ürünle hem de üreticiyle ilgili olumsuz görüşleri olduğunu belirten patent metninde artırılmış gerçeklik ile yapılacak alışverişlerin bu aşamayı kolaylaştıracağına değinildi.

İhtiyacınızı anlayan sistem

Sistemin daha alışveriş aşamasında da kullanıcılara yardımcı olacağı ve örneğin kullanıcının satın almak istediği bir ses sistemi için ne tarz kablolar gerektiğini göstererek kullanıcıyı o kabloları da satın almaya yönlendireceği belirtiliyor. Ayrıca sistem üzerinden, satın alınacak ürün ile ilgili detaylı inceleme yazıları da gösterilmesi hedefleniyor. Bu sayede sistem kullanıcıya yardımcı olmaya satın alma aşamasında başlayacak.

Herhangi bir objeyi tarayarak benzer objeleri internet üzerindeki alışveriş sitelerinden bulabilecek olan sistem sayesinde, beğendiğiniz bir kıyafeti satın almadan önce taratıp internette benzer kıyafetlerin daha ucuza bulunup bulunmadığını kontrol edebileceksiniz. Böylece yolda yürürken birinin üzerinde gördüğünüz bir elbiseyi ya da arkadaşınızın yeni ayakkabılarını anında internet üzerinden aratıp aynısını ya da bir benzerini muhtemelen daha ucuz bir fiyata bulabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik gözlüğünüze vereceğiniz sesli bir komutla ya da gözünüzün bir hareketiyle bulduğunuz ürünleri sepete atabilir daha sonra parmağınızla gözlüğünüze dokunarak Paypal ile ödemeyi onaylayabilirsiniz. Bu teknolojinin en az bir 10 yıl içinde hayatımıza gireceğini düşünürsek büyük ihtimalle siparişiniz de bir drone aracılığıyla evinize ulaştırılır.

Paypal, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinden yapılacak alışverişlerde kullanılacak bir ödeme sisteminin patentini aldı. Bu sistemle, ihtiyacınız olan şeyin gözlük ile taranarak tespit edilmesi ve ürünün internetten bulunması amaçlanıyor. İnternetten bulunan ürünler yine gözlük kullanılarak Paypal hesabı ile ödenebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği