Apple bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacak

Apple'ın 2020 itibariyle Mac bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacağı söyleniyor. Bu hamle, Mac bilgisayarların işlemcisini üreten Intel için büyük bir darbe olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Konuyla ilgili bilgi sahibi olduğu bilinen kişilerin sözlerine bakılırsa, Apple en erken 2020 yılı itibariyle Intel işlemcileri bırakarak Mac bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacak.

Kalamata adı verilen bu girişim şu anda ilk gelişim evrelerinde olsa da Mac bilgisayarlar, iPhone’lar ve iPad’ler dahil olmak üzere bütün Apple cihazlarını benzer ve sorunsuz şekilde çalıştırma planının bir parçası. Yöneticilerin de onayladığı bu proje, muhtemelen çok aşamalı bir geçişle yapılacak.

Bu geçiş, Mac’lerin başarısını yeniden canlandırmaya yardımcı olan ve Intel’i elektronik alanında öncü markalardan biri haline getiren Intel için büyük bir darbe olacak gibi duruyor. Bloomberg tedarik zinciri analizine göre, Apple yıllık gelirinin yüzde 5’i kadarını Intel’e veriyor. Haberlere göre, Intel’in hisseleri dün son iki yılda en büyük gün içi düşüşü yaşayarak yüzde 9,2 kadar düştü.

Teorik olarak Apple’ın bu geçiş sürecinden tamamen vazgeçmesi veya ertelemesi mümkün. Apple konuyla ilgili yorum yapmayı reddederken Intel “Müşterilerimizle ilgili dayanaksız görüşlere yorum yapmıyoruz.” şeklinde bir ifade kullandı.

Apple açısından bakacak olursak, Mac’lerde kendi işlemcisini kullanmaya başlaması, Apple’ın Intel işlemci yol haritasına bağlı kalmak zorunda olmadan yeni modellerini kendi zaman çizelgesine göre çıkarmasını sağlayabilir.

Bu geçiş, Apple’ın yeni özellikleri bütün ürünlerine daha hızlı şekilde getirmesini ve yarışta öne çıkmasını da katkıda bulunabilir. Üstelik kendi işlemcilerini kullanması, Apple’ı kendi işlemcisini kullanan ilk büyük bilgisayar üreticisi haline getirecek. Örneğin Dell, HP ve Asus Intel işlemcilerini kullanıyor.

Kendi işlemcilerini kullanan Apple, yeni donanım ve yazılımları ürünlerine daha sağlam şekilde entegre edebilir. Bu da, tıpkı Apple işlemcisi kullanan iPad’ler gibi, daha iyi pil ömrüne sahip sistemlerle sonuçlanır. Donanımda Apple işlemciye geçilmesinin en erken 2020 yılında başlaması planlansa da yazılım tarafındaki değişim daha önce başlayacak.

Marzipan platformu

Mac’leri iPhone gibi çalıştırma girişiminin parçası olarak Apple, şirket içinde Marzipan olarak adlandırılan yeni bir yazılım platformu üzerinde çalışıyor. Bloomberg News‘un geçtiğimiz yıl yaptığı bir habere göre, en erken bu yıl içinde sunulması planlanan bu platform, Mac’lerde iPhone ve iPad uygulamaları çalıştırma imkanı sunacak.

Apple daha önce, güvenlik gibi belirli işlevler için, iOS benzeri işletim sistemine sahip ARM temelli yardımcı işlemcili Mac’ler sunmuştu. En son çıkan MacBook Pro ve iMac Pro da bu yardımcı işlemciye sahip. Apple’ın bu işlemciyi önümüzdeki yıl çıkarılması planlanan Mac Pro’nun yeni versiyonuna ve yeni Mac dizüstü bilgisayara dahil etmeyi planladığı söyleniyor.

Stifel Nicolaus & Co analisti Kevin Cassidy, Apple’ın bilgisayarlarında Intel işlemciden vazgeçme kararının Intel’in kazancı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olmayacağını, Intel’in iPhone üreticilerine yaptığı satışın toplam satışın küçük bir kısmını oluşturduğunu söylüyor. Cassidy, eğer diğer büyük müşteriler de Apple’ı takip edip kendi parçalarını üretmeye başlarsa bunun o zaman sorun teşkil edebileceğini belirtiyor.

Apple’ın bu geçiş sürecini dizüstü bilgisayarlarla başlatacağı, masaüstü modellere daha sonra geçeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Bloomberg

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilerin yaptığı açıklamalara göre Apple, 2020 yılından itibaren Mac bilgisayarlarında kendi ürettiği işlemcileri kullanmaya başlayacak. Şu anda Mac işlemcilerini Intel üretiyor. Kalamata adı verilen bu girişim, Mac bilgisayarlar, iPhone'lar ve iPad'ler dahil olmak üzere bütün Apple cihazlarını benzer ve sorunsuz şekilde çalıştırma planının bir parçasını oluşturuyor. Yöneticiler tarafından onaylanan bu geçiş projesinin birkaç aşamada gerçekleşeceği düşünülüyor. Eğer Apple bu konuda başarılı olursa, kendi işlemcisini kullanan ilk büyük bilgisayar üreticisi olacak.

1 Yorum

  • Belliydi, çünkü İntel’in rakibi olan bir diğer işlemci üreticisi AMD, başarılı bir seri olan Ryzen’in geliştirilmesin de baş mühendis olan Jim Keller, Ryzen’den sonra Apple’a geçmişti.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği