Android için en büyük güncelleme

Google, her ay Nexus cihazları için yayınladığı Android güncellemesinin yeni versiyonu 8'i kritik olmak üzere toplam 39 problemi çözüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın Nexus marka telefon ve tabletler için bu ay yayınladığı ve 8 kritik hatayı gideren güncelleme şimdiye kadarkilerin en kapsamlısı. Daha önce telefonlara gönderilen MMS’ler ile virüs bulaşmasına karşı korunmasız olduğu ortaya çıkan libstagefright kütüphanesi de bu güncelleme ile birlikte düzeltilen bölümlerden birisi.

Google iki hafta önce sistemdeki tüm problemler ve çözümleri ile ilgili bir bülten yayınlayarak Android işletim sistemli cihaz üreten şirketleri uyarmıştı. Hem Google ile çalışan şirketler hem de ilgilenen diğer herkes için problemleri çözen kod yamaları Android Open Source Project üzerinden kullanıma sunulacak.

Google, bu ay yayınlanan güncelleme ile çözülen en büyük problemin e-posta, internet tarayıcısı ya da MMS gibi yöntemlerle uzaktan kod çalıştırmaya izin veren bir açık olduğunu açıkladı. Bu yazılım hatası hacker’ların Android telefonları bir MMS ile ele geçirmesine imkan veriyordu. Eğer telefon, gelen MMS’leri otomatik olarak indirecek şekilde ayarlanmışsa, telefonun uzaktan kontrol edilebilmesi için mesajı açılmasına bile gerek kalmıyordu.

Bu güncellemede çoğu 2015 sonu ve 2016 Şubat arasında bildirilen toplam 39 sorunu çözüyor. Nexus kullanıcıları telefonlarında sistem güncellemesi bilgilendirmelerini almaya başladı. Bir kaç farklı üretici de Google’ın yolundan giderek aylık güncelleme yayınlamayı planladığını duyurmuştu. Ancak her Android güncellemesinde olduğu gibi en büyük sorun hangi markaların hangi hızda ve hangi modelleri için bu çabaya katkı sağlayacağı.

Google, Nexus cihazları için, Android işletim sistemindeki önemli açıkları düzelten bir güncelleme yayınladı. Bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı aylık güncelleme ile 8'i kritik olmak üzere toplam 39 adet hata çözülüyor.

3 Yorum

  • Devletlerin çıkartılan bu cihazlar için bir yazılım güncelleme zorunluluğu koyması gerekli. Bu cihazlar en mahrem ve tehlikeli bilgileriize erişebiliyor. Madem bu işe soyunuyor üreticiler en az 5 yıl güncelleme garantisi vermeliler. Kafalarına göre yazılım güncellemesi yapıyoruz yapmıyoruz’u ortadan kaldırmak gerekli.Bunuda devlete bloke edecekleri bir tazminatla güvence altına almalılar.

  • Sırf bu yüzden stok rom kullanılan telefonlar alınmalı. Fakat Nexus serileri ülkemize kolay kolay gelmiyor ve Play store’dan telefon satın alma özelliği Türkiye’ye açılmadı.

    • Stok ROM konusunda Türkiye özelinde General Mobile iyi bir seçenek gibi görünüyor bu mantıkla düşününce. Android’in bu çok cihaz, marka ve özellik arasına dağılmış yapısı Microsoft’un başını Windows tarafında nasıl yaktıysa Android tarafında da Google’a o şekilde etki edecek gibi görünüyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği