Amazon kendi para sistemine geçti

Bu hizmet PayPal'ın My Cash hizmetine benzetiliyor.
Pazartesi günü Amazon, kredi ve banka kartı kullanmayanların e-ticaret işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Amazon Cash'i kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günü Amazon, kredi ve banka kartı kullanmayanların e-ticaret işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Amazon Cash‘i kullanıma sundu. Sistemin kullanımı da oldukça basit: öncelikle müşteriler Amazon’dan SMS ile veya çıktı olarak bir barkod alıyor. Bu barkodu alan kişiler belirlenen mağazalardan birine gidip barkodu kasiyere gösterip para veriyor ve bu miktar kişilerin Amazon bakiyelerine ekleniyor. Bunun yapılabileceği mağazaların içinde CVS Pharmacy, Speedway, Sheetz, Kum & Go, D&W Fresh Market, Family Fare Supermarkets ve VG’s Grocery de bulunuyor.

Bu hizmetin kullanımı (en azından şimdilik) ücretsiz, fakat yatırılacak miktarların 15 ila 500 Dolar arasında olması gerekli. Amazon mobil uygulama bildirimleri de etkinleştirildiyse bakiyenin yatırılmasının ardından Amazon e-posta, metin veya ‘aktive etmek için tıklayın’ bildirimi gönderiyor.

Apple CEO’su Tim Cook, daha önce Apple Pay gibi hizmetlerin nakit parayı öldüreceğini belirtmişti. Çünkü ABD’nin bir kısmı halen nakit paraya bağımlı bir ekonomiye sahip. TechCrunch’ta belirtilene göre, FDIC’den (Federal Mevduat Sigortası Şirketi) gelen veriler, 2015 yılında 9 milyon hanehalkının ‘banka hesabının olmadığını’ (unbanked)gösteriyor. Bu, söz konusu hanede kimsenin bir tasarruf hesabının olmadığı anlamına geliyor. Aynı raporda yaklaşık 24,5 milyona yakın hanehalkının da ‘yeterli bankacılık hizmetinin alamadığı’ (underbanked) ifade edildi.

PayPal ile görüşülüyordu

Öncesinde hediye kartı ya da ön ödemeli kart sistemiyle alışveriş yapılırken bu hizmet, PayPal‘ın My Cash hizmetine benzetiliyor. Yılın başında PayPal’ın Amazon müşterilerine hizmet vermeye başlamak için görüştüğü ama bu anlaşmanın hala resmiyete dökülmediği ifade ediliyor.

Kaynak: Zdnet, Mashable

Pazartesi günü Amazon, kredi ve banka kartı kullanmayanların e-ticaret işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Amazon Cash'i kullanıma sundu. Sistemin kullanımı da oldukça basit: öncelikle müşteriler Amazon'dan SMS ile veya çıktı olarak bir barkod alıyor. Bu barkodu alan kişiler belirlenen mağazalardan birine gidip barkodu kasiyere gösterip para veriyor ve bu miktar kişilerin Amazon bakiyelerine ekleniyor. Öncesinde hediye kartı ya da ön ödemeli kart sistemiyle alışveriş yapılırken bu hizmetin PayPal'ın My Cash hizmetine benzetiliyor. Yılın başında PayPal'ın Amazon müşterilerine hizmet vermeye başlamak için görüştüğü ama bu anlaşmanın hala resmiyete dökülmediği ifade ediliyor. Dijital paranı gücü artmaya devam ediyor. 

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği