Alzheimer riskini azaltan 5 şey

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, alzheimer hastalığı ihtimalini yüzde 60 oranında azaltan yaşam tarzı önerileri sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, alzheimer riskini azaltacak beş öneri sundu.

Los Angeles’ta düzenlenen Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansı’nda sunulan araştırma, beş alışkanlığı bir araya getirmenin alzheimer riskini yüzde 60 oranında azaltabildiğini öne sürüyor. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırma kapsamında, 10 yıl boyunca 2 bin 765 katılımcı izlendi. Katılımcıların hepsi ya Chicago Sağlık ve Yaşlanma Projesi’ne (CHAP) ya da Rush Hafıza ve Yaşlanma Projesi’ne (MAP) kaydolan yaşlı yetişkinlerdi.

Son on yıldır yapılan araştırmalar, değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerinin bilişsel zayıflama riskini önemli ölçüde azaltabildiğine işaret ediyor. Araştırmacılar, tıpkı kalp hastalığında olduğu gibi, alzheimer ile savaşmak için de hem ilaçların kullanıldığı hem de yaşam tarzı değişiklikleri içeren bir yaklaşım izlenmesi gerektiğini söylüyor.

Rush araştırma ekibi, katılımcıların yaşam tarzlarını beş ölçüte göre değerlendirdi: beslenme biçimleri, egzersiz yapma alışkanlıkları, sigara içip içmemeleri, alkol tüketimleri ve bilişsel becerileri harekete geçiren aktivitelerle etkileşimleri. Daha sonra her bir faktöre puan verdiler. Eğer katılımcının o kategorideki davranışı sağlıklıysa 1, sağlıksızsa 0 puan verildi.

Sebze, yemiş, tam tahıl, deniz ürünleri, zeytin yağı, tavuk, fasulye yiyen; tereyağı, peynir, kırmızı et, şekerleme ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınan yüksek kaliteli beslenme biçimine sahip kişiler 1 puan kazanmış oldu. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapan (yürüyüş, yüzme, bisiklete binme vb.) katılımcılara da 1 puan verildi. Sigara içmeyen, alkol tüketimini günde bir kadeh şarapla sınırlayan, düzenli şekilde (haftada 2-3 kez) gazete okuyan, kütüphane ziyareti yapan, satranç gibi oyunlar oynayan bireylere de 1 puan verildi.

Puanları değerlendiren araştırma ekibi, 4 ya da 5 puan alan katılımcıların, alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalinin 0 ya da 1 puan alan katılımcılara göre yüzde 60 daha az olduğunu fark etti. Sonuçların cinsiyete ya da ırka göre değişmediği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl alzheimer hastalığının maliyeti 1 trilyon Dolar idi

2018 Dünya Alzheimer Raporu’na göre, dünya genelinde 50 milyon insan alzheimer hastalığından muzdarip ve bu rakamın 2050 yılına kadar üç kat artacağı tahmin ediliyor. 2018 yılında dünya genelinde alzheimer hastalığının maliyeti yaklaşık 1 trilyon Dolar idi.

Araştırmanın ortaya koyduğu dört-beş sağlıklı yaşam alışkanlığının hepsini hayatınıza uygulayamıyorsanız bile bir iki tanesini benimsemek alzheimer ihtimalini yüzde 27 azaltıyor. Yaşlı insanların daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketmesi, kırmızı et yerine tavuk yemesi ve kızarmış yiyeceklerden olabildiğinde uzak durması tavsiye ediliyor. Tavsiyeler arasında bol bol yürüyüş yapılması ve kitap okunması da var.

Kaynak: SFGate

Bir grup araştırmacı, 10 yıl boyunca 2 bin 765 katılımcıyı izledikleri bir araştırma yaptı. Ekip, katılımcıların yaşam tarzlarını beş ölçüte göre değerlendirdi: beslenme biçimleri, egzersiz yapma alışkanlıkları, sigara içip içmemeleri, alkol tüketimleri ve bilişsel becerileri harekete geçiren aktivitelerle etkileşimleri. Daha sonra her bir faktöre puan verdiler. Araştırma sonucunda, kırmızı et tüketimini azaltmanın, yürüyüş yapmanın, satranç oynamak ya da kitap okumak gibi zihni dinç tutan aktiviteler yapmanın, sigara içmemenin, alkol tüketimini günde bir kadeh şarapla sınırlamanın alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüzde 60 oranında azalttığı fark edildi.Bir yanıt

  1. Serhat avatarı
    Serhat

    Tahıl Beyin kitabında yazanlar ile paralellik gösteriyor sonuçlar.

Yorumunuz: