Zeki, çevik ve ahlaklı robotlar

Herkes robotların ahlak konusuyla olan ilişkisini merak ediyor. Nörobilim alanında ünlü Doktor Daniel Glaser, bu haftaki bir programda bu konudan bahsetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Herkes robotların ahlak konusuyla olan ilişkisini merak ediyor. Eğer bu yapay zekalar işimizi ve gezegeni ele geçirirse, ahlak kavramını onlara nasıl öğretebiliriz? Nörobilim alanında oldukça bilinen Doktor Daniel Glaser, bu haftaki bir programda bu konudan bahsetti.

1960’lı yıllarda ünlü bilim-kurgu yazarı Isaac Asimov, kitaplarında geçen Üç Robot Yasası ile robotların uyması gereken kurallardan bahsediyordu. Kendi ağzından dinleyelim:

Bunun yanı sıra yakın zamanda İngiliz Standartları Enstitüsü tarafından yayımlanan bir rehber ile ahlak anlayışı olan robotların oluşturulması için yani robotların dünyayı ele geçirmemesi için yapılması gerekenlerden bahsediliyor. (Kısaca ‘zarar verme, ayrımcılık yapma’ kuralına dayanıyor).

Nörobilimci Daniel Glaser’e göre ise durum kısaca şöyle:

Robotlar için insan gelişimi örnek alınmalı. Çünkü insanlar matematikten önce bunu (ahlakı) öğretmeye/öğrenmeye çalışır. Bir insan yeterli sosyal becerileri kazanıp herhangi bir durumda iyi davranacağını gösterdiği zaman da dil becerileri ve daha zor (komplike) olan muhakeme yeteneği kazandırılıp geliştirilir. Gelişim, bu şekilde olmak zorundadır. En iyi eğitimi alan bomba uzmanı köpeklerinin bile önce oturmayı öğrenmesi gereklidir. Eğer robotların insanlar gibi düşünmesini isteniyorsa etik ve ahlak kavramları iyileştirmekle yetinilemez, önce buna odaklanılmalı ve bunu onların çekirdeklerine yerleştirip ve nasıl kullanacakları öğretilmeli.

Robotlar gittikçe alevlenen bir tartışmaya sebep olurken yayının tamamını dinlemek isteyenler olabilir:

Kaynak: Guardian

Herkes robotların ahlak konusuyla olan ilişkisini merak ediyor. Eğer bu yapay zekalar işimizi ve gezegeni ele geçirirse, ahlak kavramını onlara nasıl öğretebiliriz? Nörobilim alanında oldukça bilinen Doktor Daniel Glaser, bu haftaki bir programda bu konudan bahsetti. Kendisine göre 'insan gelişimi örnek alınmalı ve robotlara önce ahlak öğretilmeli, bu resmen onlara kazınmalı ve sonra nasıl kullanılacağı hakkında yardımcı olunmalı'.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği