97 yaşındaki adam evleri boyayarak köyünü yıkılmaktan kurtardı

Tayvan’daki bir köy, 97 yaşındaki Huang Yung-fu’nun çabalarıyla devlet tarafından yıkılmaktan  kurtuldu. Köy şimdi turistik bir cazibe merkezi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Huang Yung-fu isimli adam, yaşadığı köyün 10 sene önce Tayvan hükümeti tarafından yıkılma projesine karşı bulduğu yaratıcı fikirle, köyü yıkılmaktan kurtardı. O zamanlar 86 yaşında olan Huang, köyde yaşayan son kişiymiş. Hükümetin daha modern bir apartman sitesi inşa etmek için köyü yıkma projesi dahilinde kendisine oradan taşınması için para teklif edilen Huang, hayatını geçirdiği bu ufak köyden ayrılmak istemediği için bir plan geliştirmiş ve resim yapmaya başlamış.

Şu anda ‘’Gökkuşağı Dede’’ olarak bilinen Huang, Çin’de doğmuş. Çin-Japonya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’nda görev aldıktan sonra Mao Zedong’a karşı Nasyonel Parti tarafında mücadele etmiş ancak kaybetmeleri üzerine 2 milyon diğer insanla birlikte Tayvan’a göçmek zorunda kalmış. Burada askerler ve aileler için özel olarak kurulan bir köye yerleşmiş ve aslen geçici olması beklenen bu köyde koca bir hayat yaşamış.

Hükümet köyün yaşaması için söz verdi

Köyde yaşayanların başka yerlere gitmesi ya da ölmesi sonunda tek başına kalan Huang, yalnızlığıyla başa çıkmak için resim yapmaya başlamış. Önce kendi kulübesine küçük bir kuş, kedi derken, köydeki bütün boş evleri boyamaya devam eden Huang’ın hikayesini duyup ona yardım etmek isteyen bir üniversite öğrencisi, 2010 yılında köyün fotoğraflarını çekip yok olmaktan kurtulması için bir bağış kampanyası düzenlemiş. Gelen ilgi sonunda hükümet de kararından vazgeçip, köyün bu haliyle kalmasına ikna olmuş. Şimdi bu renkli köy bir turistik cazibe merkezi olarak hayatına devam ediyor.

Kaynak: My Modern Met

Huang Yung-fu isimli adam, yaşadığı köyün 10 sene önce Tayvan hükümeti tarafından yıkılma projesine karşı bulduğu yaratıcı fikirle, köyü yıkılmaktan kurtardı. Hükümetin daha modern bir apartman sitesi inşa etmek için köyü yıkma projesi dahilinde kendisine oradan taşınması için para teklif edilen Huang, hayatını geçirdiği bu ufak köyden ayrılmak istemediği için bütün köyü baştan aşağı boyamış. Ülke çapında gelen ilgi sonunda hükümet de kararından vazgeçip, köyün bu haliyle kalmasına ikna olmuş. Şimdi bu renkli köy bir turistik cazibe merkezi olarak hayatına devam ediyor.2 yanıt

 1. Cihan Kus avatarı
  Cihan Kus

  Mao Zedung’un Nasyonal Partisi olmadı hiçbir zaman.
  Çan Kay Şek’tir o.

  1. Semih Sönmez avatarı
   Semih Sönmez

   İfadenin “Mao Zedong’a karşı” şeklinde olması gerekiyordu. Şimdi düzelttik. Uyarı için teşekkürler.

Yorumunuz: