Youtube farklı video oranlarını desteklemeye başlıyor

YouTube herhangi bir açıklama yapmadan, video oynatıcısını siteye yüklenen videonun en-boy oranına uyum sağlayacak şekilde değiştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son günlerde Youtube sayfalarınız bir garip görünmeye başladıysa yalnız değilsiniz. YouTube herhangi bir açıklama yapmadan, video oynatıcısını siteye yüklenen videonun en-boy oranına uyum sağlayacak şekilde değiştirdi.

Şimdiye kadar YouTube tüm videoları 16:9 oranında bir kutunun içine koyuyor, videonun boyutları bu orana uymuyorsa yanlardaki boşlukları siyah çubuklarla dolduruyordu. Bu açıdan bakınca aslında değişiklik çok farklı görünmüyor; siyah yerine beyaz boşluklar kullanılıyor. Ancak video oynatıcının butonları da videonun boyutuna göre yer değiştiriyor ve bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız.

İptal etmek mümkün değil

Google’ın ürün forumlarında bir kullanıcı “Nedense YouTube’da video oynatıcının boyutu kocaman oldu. Çok kötü görünüyor ve çok sinir bozucu. Eski haline dönüştürmek istiyorum. Nasıl yapacağım?????” şeklinde bir soru sordu. Bir Topluluk Yöneticisi bu soruya yanıt olarak yapılan değişikliği anlatan uzun bir cevap yazdı.

YouTube video oranına göre düzenlemeleri otomatik olarak yapıyor ve Gizmodo’ya yapılan açıklamaya göre bu değişikliği eski haline getirmek şu anda mümkün değil.

İlginç bir şekilde yeni oranlar bazı önemli site özelliklerinin yerini de değiştiriyor. Ultra geniş ekrana uygun videolarda açıklama yazısı, kanal adı ve abonelik butonu daha fazla öne çıkıyor. Kare ya da dikey videolarda bu bilgiler ekranın alt kısmında kalıyor. Abone toplamak isteyen YouTuber’ların bu durumu fark edip videolarını mümkün olduğunca geniş çekmeye başlaması uzun sürmeyecektir.

Kaynak: Gizmodo

Son günlerde Youtube sayfalarınız bir garip görünmeye başladıysa yalnız değilsiniz. YouTube herhangi bir açıklama yapmadan, video oynatıcısını siteye yüklenen videonun en-boy oranına uyum sağlayacak şekilde değiştirdi. Şimdiye kadar YouTube tüm videoları 16:9 oranında bir kutunun içine koyuyor, videonun boyutları bu orana uymuyorsa yanlardaki boşlukları siyah çubuklarla dolduruyordu. YouTube video oranına göre düzenlemeleri otomatik olarak yapıyor ve yapılan açıklamaya göre bu değişikliği eski haline getirmek şu anda mümkün değil.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği