Yapay zeka ve giyilebilir cihazlarla ne kadar yaşayacağınızı öngörmek mümkün

Rus bilimciler, geliştirdikleri yapay zeka destekli algoritma ile akıllı telefon ve akıllı saatlerdeki aktiviteleri izleyerek yaşam süresini daha önceki modellerden çok daha hassas bir şekilde hesaplayabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar, genleriniz ve dolaşımınızdaki kan faktörleri gibi fizyolojik özelliklerinize dayanarak ortalama yaşam sürenizi tahmin edebilir fakat bu tahmin büyük ölçekte çok da pratik değil. Bu noktada bir kısayol olabilir: zaten vücudunuzda var olan cihazlar. Rus bilimciler, akıllı telefon ve akıllı saatlerdeki aktiviteleri izleyerek yaşam süresini daha önceki modellerden çok daha hassas bir şekilde hesaplayabilecek yapay zeka destekli bir algoritma geliştirdi.

Ekip, ‘biyolojik olarak alakalı’ hareket modellerini bulmak için büyük çaplı bir Amerikan sağlık anketi verisini nöral ağlar sayesinde inceledi ve bunu hem yaşam döngüsü hem de genel sağlık için ilişkilendirdi. Sadece adım sayısını incelemekle kalmayan ekip, hangi sıklıkla hareket edildiği, uyuma ve egzersiz verileri gibi durumları da inceledi.

Gero Lifespan adlı iOS uygulaması ise Apple Sağlık, Fitbit, Rescuetime hizmetlerini kullanrak ortalama yaşam süresini hesaplayabiliyor. Bu tarz uygulamalar beslenme biçiminizi, genetik yapınızı ve diğer önemli faktörleri işlemediğinden sağlığınız hakkında kesin bir resim çizmediğini belirtmekte fayda var. Doktorlar uygun bir tahminde bulunmak için hem mobil uygulamaları hem de klinik analizleri bir arada kullanırlar. Yapay zeka destekli bu çalışmanın geçmiş modellere göre daha etkili olduğunu belirtelim.

Kaynak: Engadget

Rus bilim insanları geliştirdikleri yapay zeka destekli algoritma ile akıllı telefon ve akıllı saatlerdeki aktiviteleri izleyerek yaşam süresini daha önceki modellerden çok daha hassas bir şekilde hesaplayabilecek. Ekip, ‘biyolojik olarak yardımcı olacak’ hareket modellerini bulmak için büyük çaplı bir Amerikan sağlık anketi verisini nöral ağlar sayesinde inceledi ve bunu hem yaşam döngüsü hem de genel sağlık için ilişkilendirdi. Sadece adım sayısını incelemeyen ekip ayrıca hangi sıklıkla aktif duruma geçildiği, uyuma ve egzersiz verileri gibi durumları da inceledi ve araştırmaya bu verileri de ekledi.

2 Yorum

  • Yaşam süresi o kadar çok parametreye sahip ki, daha hemen hemen birçok insanın şu an daha çok önemsediği hava durumunu bile net olarak analiz edemiyoruz. Dolayısıyla “tahmin” diyerek geçiştiriyoruz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği