Uzay otelinde bir gecenin maliyeti: 800 bin Dolar!

2022 yılı itibariyle ziyaretçilerini ağırlamayı planlayan Aurora İstasyonu, ‘uzaydaki ilk lüks otel’ unvanını kazanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eşsiz güneş ve gün batımı manzarası sunan bir kaçış mı arıyorsunuz? Özellikle, 12 günde 384 defa gün batımı mı Uzayı deneyin.

Houston merkezli Orion Span, ‘uzaydaki ilk lüks otel’ olacak Aurora İstasyonu’nu 2021’in sonlarından itibaren fırlatmayı ve 2022’de misafirlerini ağırlamayı planlıyor. Yeni bir haber bülteninde, otelin dört misafirinin ve iki mürettebatının olacağı ve 12 gün boyunca yüksek hızlarda gezegenin etrafında dolaşacağı bilgisi yer alıyor.

Şirket yetkilileri, maceraperestlerin kişi başına 9,5 milyon Dolar ya da gece başına yaklaşık 800 bin Dolar ödeyeceğini ve 80 bin Dolar’lık depozitonun çevrimiçi olarak yatırılabileceğini söyledi. Ama korkmayın: Depozito tamamen iade edilebiliyor.

Orion Span’un kurucusu ve CEO’su Frank Bunger, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “İnsanları uzaya götürmek istiyoruz çünkü bu bizim uygarlığımızın son sınırı.” dedi. Bunger, Orion Span‘in kişi başına 10 milyon Dolar’dan daha az bir fiyat belirleyebilmesinin roket fırlatmanın azalan maliyetinden kaynaklandığını söylüyor.

Bunger Bloomberg‘e yaptığı açıklamada “Herkes fırlatma fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyor. Hemen hemen her hafta yörüngeye daha ucuz, daha hızlı ve daha iyi şekilde ulaşmak için yeni bir yol bulan roket fırlatma şirketi çıkıyor.” cümlesine yer verdi.

Orion Span‘in uzayda lüks bir oteli duyurması, ticari uzay endüstrisinin yeniden canlanmasıyla aynı zaman denk geldi.  Örneğin, Şubat ayında Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan Falcon Heavy fırlatması, uzayla ilgili işler yapan şirketler için kilometre taşlarından sonuncusuydu.

Fırlatma, SpaceX‘in ve diğer özel işletmelerin gelişimini sürdürüp sürdüremeyeceği ve insanları uzaya götürme vaadini yerine getirip getiremeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Trump yönetimi NASA’nın rolünü yeniden yapılandırdığı ve özel girişimcilerin ve uluslararası ortakların uzay ajansı ile yakın bir şekilde çalışmasına olanak tanıdığı için bu olasılık artabilir.

Orion Span’in önerdiği otel birçok çekici özellik sunuyor; istasyon içinde sıfır yer çekimi ile uçmak, uzaydan kendi memleketinin manzarasını izlemek, yörüngedeyken besin yetiştirme gibi araştırma deneylerinde yer almak ve yüksek hızlı internet üzerinden evdeki arkadaşlarınız ve ailenizle canlı görüşmeler yapmak.

Şirket yetkilileri Bloomberg‘e yaptıkları açıklamada “Ticari uzay uçuşları henüz uzaya herhangi bir insan göndermediği için, Aurora Station ziyaretçileri çevrimiçi kurslarla uzaydaki temel uzay, yörünge mekaniği ve basınç altındaki ortamları daha iyi anlamaları için üç aylık bir eğitim alacak.” dedi. Konuklar ayrıca Houston’daki şirketin genel merkezinde acil durum eğitimi de alacaklar.

Şirket yetkilileri, “Bizler bir uzay istasyonunu ziyaret etmek isteyen yolcuları hazırlamak için gereken 24 aylık bir eğitim programını 3 aya indirdik. Tabii bu sırada maliyetleri de azalttık. Amacımız, daha düşük maliyetle daha fazla değer elde etmeye devam ederek, herkes için erişilebilir bir uzay sağlamak.” diyor.

Eski bir yazılım mühendisi olan Bunger, Bloomberg‘e yaptığı açıklamada bu tecrübenin herkes için uygun olmayacağını söyledi. Aurora İstasyonu esas olarak uzay ve astronomik çalışma hakkında tutkulu olanlara hitap edecek. Bunger, “Uzayda bir kumsala eşdeğer bir şey satmıyoruz. Bir astronot olma deneyimini satıyoruz. Bu tecrübe için para ödemek isteyen insanlar olduğunu düşünüyoruz. ” diyor.

Kaynak: The Washington Post

Dünyadaki ultra lüks otellerden sonra sıra şimdi uzay otellerinde. Elon Musk ile yeniden canlanan uzay endüstrisi Orion Span şirketinin uzayda kurmayı planladığı lüks otel ile farklı bir boyuta taşındı. İlk misafirlerini 2022 yılında ağırlayacak otel konseptli uzay istasyonu için hem 3 aylık sıkı bir eğitimden geçmek hem de gecelik 800 bin Dolar ödemeyi göze almak gerekiyor. İstasyon, misafirlerine uzaya çıkmanın yanı sıra farklı seçenekler de sunuyor; uzayda bilimsel deneylere katılmak, hızlı internet sayesinde arkadaşlar ve aile ile görüşmek bunlardan bazıları.Bir yanıt

  1. Melih avatarı
    Melih

    Uzaya giden yirmi şeritli otobanı da biz yapıcaz inşallah :)

Yorumunuz: