Uber ve Netflix kilo aldırıyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sık sık araçla seyahat etmenin ve ekran başında çok fazla vakit geçirmenin kilo alımına etkilerini verilerle ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şüpheler doğrulandı: Netflix (muhtemelen) kilo aldırıyor.

Harris Insights & Analytics şirketinin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, sevdiğiniz dizinin bütün bir sezonunu ara vermeden seyretmek ve bu esnada hazır yemek sipariş etmek vücudunuza zarar veriyor.

Benzer şekilde, binden fazla ABD’li yetişkine ve bin sağlık çalışanına göre, sık sık araçla seyahat etmek de kilo alımını artırıyor. Zaluvida‘nın kilo vermeyle ilgili yaptığı bir anket, ekran başında geçirilen vaktin artmasından dolayı Amerikalıların yüzde 88’inin son birkaç yıldır daha az hareket ettiğini, yüzde 80’inin bu durumdan yemek siparişi ve araç paylaşım hizmetlerini ya da alışveriş uygulamalarını sorumlu tuttuğunu ortaya koyuyor. Bu durumun üzücü etkileri var; ankete dahil edilenlerin çeyreği, fotoğraflarının çekilmemesini tercih ettiklerini, kendi fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaktan kaçındıklarını söylüyor.

Yetişkinlerin yüzde 40’ından fazlası aktif şekilde kilo vermeye çalışıyor. Ancak sadece 10 yetişkinden 3’ü bunu başarabileceği konusunda kendine güveniyor.

Sağlık çalışanları, Seamless ve UberEats (her ikisi de yemek sipariş şirketleri) gibi seçeneklerin, sağlıklı, evde pişmiş yemeklerdeki besin değerini her zaman sunamadığını söylüyor. Kendisiyle anket yapılanların yüzde 29’u, bu durumun savunması olarak, sıkışık programlarını rahatlatmak için yemek sipariş hizmetlerini kullandıklarını söylüyor. Pratisyen hekimlerin yüzde 77’si, bugünün yoğun yaşam koşullarında fit kalmanın geçmiş jenerasyonlara kıyasla daha zor olduğunu kabul ediyor.

Dr. Frank Greenway “Bu bulgular, yaşam şeklimiz son 10-20 yılda dramatik şekilde değişmiş olmasına rağmen kilo verme yaklaşımımızın bu değişime uyum sağlayacak şekilde evrilmediğini gösteriyor.” diyor. Greenway’e göre, günlük hayat gerekliliklerini göz önünde bulundurarak, kilo vermek için hangi stratejileri benimseyebileceğimizi düşünmemiz gerek.

Kaynak: Fast Company

Harris Insights & Analytics şirketinin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, sevdiğiniz dizinin bütün bir sezonunu ara vermeden seyretmek ve bu esnada hazır yemek sipariş etmek vücudunuza zarar veriyor. Benzer şekilde, binden fazla ABD'li yetişkine ve bin sağlık çalışanına göre sık sık araçla seyahat etmek de kilo alımını artırıyor. Zaluvida'nın kilo vermeyle ilgili yaptığı bir anket, ekran başında geçirilen vaktin artmasından dolayı Amerikalıların yüzde 88'inin son birkaç yıldır daha az hareket ettiğini, yüzde 80'inin bu durumdan yemek siparişi ve araç paylaşım hizmetlerini ya da alışveriş uygulamalarını sorumlu tuttuğunu ortaya koyuyor. Sağlık çalışanları, yemek sipariş hizmetleri gibi seçeneklerin, sağlıklı, evde pişmiş yemeklerdeki besin değerini her zaman sunamadığını söylüyor.

3 Yorum

  • Bu mantıkla Spotify da kilo aldırıyor. Zaten şarkıların büyük bir kısmı aşk ile ilgili olduğundan depresif bir havaya sokup, çok yemeye sebep olabiliyor.

    • Aşk ile mi ilgili? Bu çıkarıma kendi tercihleriniz neticesinde ulaşmış olabilir misiniz?

  • Dizi filmler seyrederken epey abur cubur yiyoruz. Hareketsizlik de önemli kilo almakta. Onları seyrederken iş icad etmek zorunlu. Mutfağa gitmek, balkona çıkmak, birşeyler onarmak, bahane uydurup bakkala diye çıkıp dolaşmak vb iyi günler. İsmail konyalı

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği