Roket yarışında bir oyuncu daha: Çin

Çin, uzay araştırma programı için önemli bir kilometre taşı olarak özel bir şirket tarafından geliştirilen ilk roketini Perşembe günü fırlattığını açıkladı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, özel bir şirket tarafından geliştirilen ilk roketini Perşembe günü fırlattığını açıkladı. Bu hamle, Çin’in uzay araştırma programı için önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor.

Çin Başkanı Xi Jingping, 2012’de göreve geldiğinden beri uzay araştırmaları alanında bir süper güç olmayı Çin hükumetinin öncelikli hedefleri arasına yerleştirmişti. Ülke bu amaç doğrultusunda 2022’de yörüngeye insanlı bir uzay istasyonu yerleştirmeyi hedefliyor.

Chongqing Liangjiang Star adı verilen roket OneSpace Technology tarafından geliştirildi. Pekin merkezli bu özel şirket böylece Çin’de devlet dışında başarılı fırlatma gerçekleştiren ilk kuruluş oldu. Katı yakıt motoru kullanan roketin kontrol sistemleri kullanıcı talebine göre düzenlenebiliyor. OS-XO olarak da bilinen uzay aracı 100 kg ağırlığında bir yükü Dünya’dan 800 km uzaklıkta yörüngeye yerleştirdi. Roket, kablolu yerine kablosuz internet kullanarak enerji tüketimini yüzde 30 azalttı.

Yeni projeler yolda

2015’te kurulan OneSpace, hükumetin Çin’in ticari uzay uçuşlarını geliştirmek ve sektörde özel girişimleri teşvik etmek için yürüttüğü çalışmanın bir ürünüydü. Şirket 2019’a kadar 10 adet kargo görevi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirketin kurucusu Shu Chang “Umarım dünyanın en büyük küçük-uydu fırlatıcılarından biri oluruz. Gelecekte daha büyük roketler geliştirip küresel mücadelede yer almak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl şirket devlet tarafından işletilen Chongqing Liangjiang Havacılık Endüstrisi Yatırım Grubu ile ortak bir araştırma ve üretim merkezi kurmak için bir anlaşma imzalamıştı. Merkez, Başkan Xi’nin Çin ve Avrasya arasında ticaret bağlantıları kurmak için kullandığı Bir Kuşak Bir Yol girişiminin bir parçası olarak inşa ediliyor.

Kaynak: Reuters

Çin, özel bir şirket tarafından geliştirilen ilk roketini Perşembe günü fırlattığını açıkladı. Bu hamle, Çin’in uzay araştırma programı için önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor. Çin Başkanı Xi Jingping, 2012’de göreve geldiğinden beri uzay araştırmaları alanında bir süper güç olmayı Çin hükumetinin öncelikli hedefleri arasına yerleştirmişti. Ülke bu amaç doğrultusunda 2022’de yörüngeye insanlı bir uzay istasyonu yerleştirmeyi hedefliyor.

Etiketler:3 yanıt

 1. Fatih KABACA avatarı

  Umarım bu oyun alanına kısa zamanda ülkem de dahil olur ki ziyadesiyle çalışmalardan yavaş yavaş başladı.

 2. Birkan Ulusoy avatarı

  Link verdiğiniz web sitesini kontrol ettiniz mi? Bana bir roket şirketinden çok hintli amatör bir seocunun sitesi gibi geldi.

  1. Semih Sönmez avatarı

   Link düzenlendi. Uyarınız için teşekkürler.

Yorumunuz: