Ömrünüzün sonuna dek size alkış tutmakla yükümlü robot: Big Clapper

Big Clapper sizi izliyor
Big Clapper adlı robot domatese benzeyen suratıyla size bakarak alkış tutuyor. 4 bin 500 Dolar'lık robot mağazalara müşteri çekmek için kullanılabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

4 bin 500 Dolar’lık robot Big Clapper Kickstarter üzerinde şu şekilde pazarlanıyor: “Hayatta yeterince takdir edilmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Daha fazla destek mi istiyorsunuz? Peki yaptığınız muhteşem işler için biraz alkışa ne dersiniz? Mükemmel. Kesinlikle bu domates suratlı robotu, hayatınız boyunca sizi alkışlaması ve desteklemesi için satın almalısınız.”

Big Clapper’ın tek kullanım alanı bu değil ama bu da seçeneklerden birisi. Robot aslında mağazaların müşteri çekmesini sağlamak, yoldan geçenleri korkutmak ya da eğlendirmek için tasarlanmış. Bunu, mağazaların önünde aşağı yukarı sallanan ve bir koluyla sizi içeri davet eden şişme figürlerin daha küçük, daha gürültücü ve daha garip kuzeni olarak düşünebilirsiniz.

Big Clapper yaşamına Japon tasarımcı Masato Takahashi’nin bir sanat projesi olarak başladı. Önce bir çift alkışlayan el üreten Takahashi daha sonra bir çift daha sonra da bir duvar dolusu alkışlayan el yaptı. İlk prototiplerde gerçek insan eline benzer eller kullanılıyordu. Takahashi bunları ‘tamamen iğrenç’ olarak tanımlıyor. Big Clapper’ın bazı prototiplerini bu yıl CES’te tanıtan (ve büyük bir alkış alan) Takahashi daha sonra Kickstarter üzerinden daha büyük bir proje için fon toplamaya başladı.

Farklı modları var

Her Big Clapper’ın bir hareket algılayıcısı var. Böylece yakından geçen kişileri algılayabiliyor. Ayrıca farklı çalışma modları bulunuyor. Dilerseniz temel ritmlerle alkışlamasını sağlayabilirsiniz. Talep üzerine alkış özelliği de bulunuyor. Robot ayrıca müziğe alkışla eşlik edebiliyor ya da uygulaması üzerinden söylemesini istediğiniz herhangi bir şeyi söyleyebiliyor. Robotun gözleri de alkış sırasında sizi takip edecek şekilde tasarlanmış. (Sanki yeterince korkutucu değilmiş gibi)

Big Clapper şu anda günlük kullanım için aşırı lüks bir ürün. Belki Takahashi gelecekte daha küçük ve ucuz bir versiyonunu yapar biz de masamızın üzerine kendimize özel bir amigo robot yerleştirebiliriz.

Kaynak: The Verge

Big Clapper adlı robot domatese benzeyen suratıyla size bakarak alkış tutuyor. 4 bin 500 Dolar'lık robot, mağazalara müşteri çekmek için kullanılabilir. Bir sanat projesi olarak ortaya çıkan robot bu günlerde Kickstarter üzerinden fon topluyor. Korkunç olmakla komik olmak arasında gidip gelen robot Japon tasarımcı Masato Takahashi'nin bir ürünü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği