Nükleer tesiste kripto para madenciliği

Bir nükleer araştırma tesisinde çalışan birkaç araştırmacı tesis bilgisayarlarını kullanarak kripto para madenciliği yapmaya çalışınca tutuklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’nın en gizli nükleer tesislerinden birinde çalışan araştırmacılar, tesisin güçlü araştırma bilgisayarlarını kullanarak kripto para madenciliği yapmaya çalıştıkları için tutuklandı.

BBC News ve Agence France-Presse‘nin haberlerine göre olay Sovyetler Birliği tarafından sadece nükleer araştırmalar yapmak için kurulan ‘kapalı şehir’lerden biri olan Sarov’daki Federal Nuclear Center’da gerçekleşti. Bu şehirler ziyaretçilere kapalı hatta Rus haritalarında bile gösterilmiyor. Tesis adına konuşan sözcülerden Tatiana Zalesskaya, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada birkaç araştırmacının tesisteki bilgisayarları kişisel amaçlarla kullanmaya çalıştıktan sonra göz altına alındığını söyledi. “Bu kişilerin etkinlikleri anında durduruldu. Yakalanan kripto para madencileri yetkili makamlar tarafından göz altına alındı. Bildiğim kadarıyla haklarında kamu davası da açıldı.” dedi.

Göz altına alınanların kripto para üretmek için tesisin süperbilgisayarlarından faydalanmaya çalıştığı söyleniyor. Kripto para madenciliği yapmak çok büyük miktarlarda bilgisayar gücü gerektiriyor. Bu yüzden kripto para üretmeye çalışan kişiler zaman zaman yasal olmayan yollara (mesela insanların bilgisayarlarını hack’leyerek kripto para üretmek) başvurabiliyor.

Ekibin süperbilgisayarları mı yoksa normal bilgisayarları mı kullanmaya çalıştığı bilinmiyor. Ancak görünen o ki kullanmaya çalıştıkları bilgisayarların en azından bazıları güvenlik için ‘air gap’ (internete kapalı ağ) kullanıyormuş. Yani bu bilgisayarlar hacker’lardan korunmak üzere sürekli olarak çevrimdışı tutuluyormuş. Amatör madenciler kripto para üretmek için bu bilgisayarlara bağlanınca tesisin güvenlik ekibini uyarmış oldu. Güvenlik ekibi de Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) haber verdi.

Zalesskaya “Gelecekte böyle bir teşebbüs olursa sonuçları çok ağır olacak.” diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Kaynak: The Verge

Rusya'da sadece nükleer araştırmalar yapmak için kurulan 'kapalı şehir'lerden biri olan Sarov'daki Federal Nuclear Center'da çalışan birkaç araştırmacı, tesisteki bilgisayarları kullanarak kripto para madenciliği yapma teşebbüsünde bulununca tutuklandı. Ekibin süperbilgisayarları mı yoksa normal bilgisayarları mı kullanmaya çalıştığı bilinmiyor. Ancak görünen o ki kullanmaya çalıştıkları bilgisayarların en azından bazıları güvenlik için 'air gap' (internete kapalı ağ) kullanıyormuş. Yani bu bilgisayarlar hacker'lardan korunmak üzere sürekli olarak çevrimdışı tutuluyormuş. Amatör madenciler kripto para üretmek için bu bilgisayarlara bağlanınca tesisin güvenlik ekibini uyarmış oldu. Güvenlik ekibi de Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) haber verdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği