NASA, nadir gerçekleşen ay tutulmasını canlı yayınlayacak

NASA, Süper Ay ve Mavi Ay’ın eşlik edeceği 'Ay Tutulmasını' canlı yayınlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölümü çok özel bir ay tutulmasına tanıklık edecek. Tipik ay tutulmaları çok nadir görülmese de Kuzey Amerika’da izlenebilen bir sonraki tutulma Ocak 2019’da gerçekleşecek. Bu tutulmayı özel kılan ise ‘Süper Ay’ ve ‘Mavi Ay’ olayları ile beraber gerçekleşecek oluşu. NASA, ay tutulmasına tanıklık edemeyecekler için Kaliforniya ve Arizona’dan canlı yayın yapacak.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zaman gerçekleşen olaya ‘Süper Ay’ adı veriliyor. Bu durumda Ay, yüzde 14 daha parlak bir şekilde görünüyor. Ayrıca bir ay içinde ikinci defa dolunay gerçekleşmesi durumuna da ‘Mavi Ay’ deniyor. Çarşamba günü gerçekleşecek tutulmada bu üç olayın aynı anda gerçekleşmesi ise tutulmayı çok daha önemli hale getiriyor.

Hawaii, Alaska ve Batı Kıyı bölgelerinde tutulma tam olarak izlenebilecek. Ancak Doğu ve Orta zaman dilimlerinde yaşayanlar sadece ay tutulmasının başlangıcını izleyebilecek. Tutulma 4 saat sürecek ancak Ay’ın tam tutulması 1 saat 16 dakika sürecek. Eğer siz de ay tutulmasını izlemek isterseniz canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri'nin bir bölümü çok özel bir ay tutulmasına tanıklık edecek. Tipik ay tutulmaları çok nadir görülmese de Kuzey Amerika’da izlenebilen bir sonraki tutulma Ocak 2019’da gerçekleşecek. Bu tutulmayı özel kılan ise ‘Süper Ay’ ve ‘Mavi Ay’ olayları ile beraber gerçekleşecek oluşu. NASA, ay tutulmasına tanıklık edemeyecekler için California ve Arizona’dan canlı yayın yapacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği