Nabza göre korku veren sanal gerçeklik oyunu

Bring to Light adlı sanal gerçeklik korku oyunu, oyun sırasında nabzınızı ölçüyor ve nabız düştükçe karşınıza daha korkunç şeyler çıkarıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

13 Temmuz Cuma günü, Red Meat Games beşinci sanal gerçeklik oyunu Bring to Light’ı piyasaya sürdü. Bu oyunun 13. Cuma’da piyasaya sürülmesi oldukça manidar çünkü Bring to Light, oyuncuların korku sınırlarını zorlamak için biyometrik algılayıcılar kullanan bir korku oyunu.

Bring to Light’ta oyuncu bir metro kazasından kurtulan tek kişi olarak karanlık bir metro tünelinde ilerlemek zorunda. VR gözlüğü takmanın yanı sıra oyunda bir de kalp atış hızı ölçen bir cihaz takma seçeneği bulunuyor. Bu cihazdan gelen veri oyundaki yapay zekaya iletiliyor ve oyunda karşınıza çıkan şeyler kalp hızınıza göre belirleniyor.

‘Nabız düştükçe ver korkuyu!’

Red Meat Games’in sahibi Keith Makse “Kalp atış hızı düşükse gerilim miktarını artırabileceğimizi, oyuncunun karşısına aniden korkunç şeyler çıkarabileceğimizi, yerde sürünen şeyler gösterebileceğimizi ya da önünden geçince sarsılmaya başlayan kapıların sayısını artırabileceğimizi biliyoruz. Bu durumlar kalp hızına çok çabuk etki ediyor.” diyor.

Oyuncunun kalp hızı ölçüm cihazını ayrıca satın alması gerekiyor. Oyunda ayrıca bir kalp ölçüm cihazı bulunmuyor. Şimdilik Scosche Rhythm ya da Polar H10 cihazları kullanılabiliyor.

Devamı gelecek

Bring to Light biyometrik geri bildirimin oynanışa etki ettiği ilk oyun ancak büyük ihtimalle sonuncusu olmayacak. Makse “Biyometrik geri bildirimin gelecekte diğer oyunlar ve uygulamalar için bir seçenek haline geleceğini düşünüyorum. Her gün daha fazla biyometrik cihaz piyasaya sürülüyor ve bu cihazlar sürekli geliştiriliyor.” diyor.

Bring to Light şu anda Steam üzerinden 32 Liraya satılıyor. Oyun Oculus Rift, HTC Vive ya da bilgisayar üzerinden (VR başlığı olmadan) oynanabiliyor.

Kaynak: Futurism

Bring to Light’ta oyuncu bir metro kazasından kurtulan tek kişi olarak karanlık bir metro tünelinde ilerlemek zorunda. VR gözlüğü takmanın yanı sıra oyunda bir de kalp atış hızı ölçen bir cihaz takma seçeneği bulunuyor. Bu cihazdan gelen veri oyundaki yapay zekaya iletiliyor ve oyunda karşınıza çıkan şeyler kalp hızınıza göre belirleniyor. Nabız ne kadar düşükse karşınıza çıkan korku ögelerinin sayısı o kadar artıyor. Yani oyun rahatlamanıza izin vermiyor.Yorumunuz: