Morgan Stanley: “Bitcoin’in gerçek değeri sıfır olabilir”

Morgan Stanley analisti James Faucette ve ekibi müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Bitcoin’in gerçek değerinin ‘sıfır Dolar’ olabileceğini öne sürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Morgan Stanley analisti James Faucette ve ekibi geçtiğimiz günlerde müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Bitcoin’in gerçek değerinin ‘sıfır Dolar’ olabileceğini öne sürdü. Bitcoin şu anda 15 bin 400 Dolar’dan işlem görüyor. (Bitcoin haberlerinde rakam vermek oldukça zor. Haberi yayına aldığımızda bu rakam büyük ihtimalle değişmiş olacak.)

‘Bitcoin’in şifresi çözüldü’ başlıklı yazıda Bitcoin için bir değer hedefi belirtilmedi ancak ‘Bitcoin’e Değer Biçme Çabaları’ başlıklı bir bölümde Faucette bir kripto paraya değer biçmenin ne kadar zor olduğunu açıkladı. “Bu bir resmi para birimi değil, altın değil ve ölçeklenme konusunda birçok sıkıntı çekti.” diyen Faucette şu sonuçlara ulaştı:

 • Bitcoin’e bir resmi para birimi gibi değer biçilebilir mi? Hayır. Bitcoin’le ilişkilendirilmiş hiçbir faiz oranı yok.
 • Dijital altın diyebilir miyiz? Belki. Altının elektronik cihazlarda ya da takılarda kullanılması gibi fiziksel dünyada Bitcoin’in hiçbir kullanım alanı yok. Ancak yatırımcılar Bitcoin’e değer atfediyor.
 • Bu bir ödeme ağı mı? Evet ama ölçeklendirilmesi çok zor ve para akışı için herhangi bir ücret alınmıyor.
 • Bir günde yapılan ortalama Bitcoin transferi 3 milyar Dolar (son 30 günün ortalaması). Döviz pazarında ise günde ortalama 5,4 trilyon Dolar para akışı oluyor.
 • Bir günde Bitcoin ile yapılan alışverişin 300 milyon Dolar’dan daha az olduğu tahmin ediliyor. Visa ile bir günde yapılan alışveriş miktarı ise 17 milyar Dolar civarında.

Faucette görüşlerini desteklemek için, Bitcoin ile ödeme alan e-ticaret sitelerini gösteren,  “Neredeyse hiçbir sitede kabul edilmiyor ve kabul edenlerin sayısı azalıyor.” başlığıyla bir grafik paylaştı.

Faucette bu durumu “Eğer kimse bu teknolojiyi bir ödeme yöntemi olarak kabul etmezse Bitcoin’in değeri de sıfıra düşer” şeklinde açıkladı. Bitcoin belki direkt olarak alışveriş yapmak için kullanılamıyor ancak hala pek çok resmi para birimine direkt olarak çevrilebiliyor.

Kaynak: Business Insider

Morgan Stanley analisti James Faucette ve ekibi geçtiğimiz günlerde müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Bitcoin’in gerçek değerinin ‘sıfır Dolar’ olabileceğini öne sürdü. 'Bitcoin’in şifresi çözüldü’ başlıklı yazıda Bitcoin için bir değer hedefi belirtilmedi ancak ‘Bitcoin’e Değer Biçme Çabaları’ başlıklı bir bölümde Faucette bir kripto paraya değer biçmenin ne kadar zor olduğundan bahsederek, “Bu bir resmi para birimi değil, altın değil ve ölçeklenme konusunda birçok sıkıntı çekti.” dedi. Faucette görüşlerini desteklemek için, Bitcoin ile ödeme alan e-ticaret sitelerini gösteren,  “Neredeyse hiçbir sitede kabul edilmiyor ve kabul edenlerin sayısı azalıyor.” başlığıyla bir grafik paylaştı.

3 Yorum

 • yanlış bir yaklaşım bence, bitcoinin asıl değeri visa ile yapılan alışveriş hacmine ulaştığında belli olacak. tabi blok zinciri boyutu büyüdükçe artan sunucu maliyetleri nasıl olacak o ayrı bir tartışma konusu.

 • Bu açıklamayı yapan kişinin bırakın e-ticaretten, hiç bir şeyden haberi yok. Değeri yok diyor, faiz değeri yok diyor, transfer ücreti yok diyor… Temeli çok sağlam olmayan eski Wallstreet maşası misali laf etmiş. Değeri var; alım-satım varsa değeri vardır. Esas USD’nin değeri yok; birülke para basarken onun karşılığı olarak Altın rezerve eder. USD basılırken bu rezerve işlemi yapılmıyor (diye biliyorum). Para sadece piyasada değer algısı olduğu için değerli.

  Transfer ücreti yok diyor ki bu para ile ilgili bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum yada çeviri hatası olabilir zira transfer için komisyon ödenmesi neredeyse bir zorunluluk ve bu değer 0.00003 ile 0.00005 oranında değişiyor. TL bazında alırsak 40-45 TL oluyor bir transferin bedeli. Hatta Bitcoin kodları çok yüksek boyutlarda olduğu ve server-lar arası değişim sırasında 15-20 dakika alacak ebatlarda olduğu için bu komisyonun alındığını iddia edenler de var.

  Sadece IOTA’da para transferde ücret alınmıyor onun da sebebi transfer şekli ki o konuda da güvenlik açıkları olduğu ortaya çıktı geçtiğimiz haftalarda.

  Ne amaçla yapılan bu bir dizi açıklamanın temelinde ne var zaman göstercektir lakin mesnet seviyesi oldukça düşük olmuş bilgi konusunda.

 • Bitcoin hakkında 100’lerce haber görmüşsünüzdür.
  Şimdi yazımı okumadan önce hepsini unutun.

  1-Öncelikle bitcoin bitermi sorusunu cevaplıyalım.
  Bitcoinin bitme olasılıgı trump’ın(amerikanın başbaķanı) ölmesiyle eş deger bir seydir. Çünkü bitcoin elden ele geçen bir para birimidir. X kişisi verir, Z kişisi alır talep sürekli artar.
  Aralıklarla düşücektir tabiki fakat her zaman yükseliş yapıcaktır.
  2-Bitcoin neden alalım?, Patlayabilir sorusuna gelirsek.
  Bitcoin patlayabilir bu bir balondur diye haber kaynaği üreten ve bunu diyerlerin hepsi yalancıdır yada biri dedi diye ağzında geveliyordur. Microsoft,Valve,Amazon,Ebay gibi firmalar bitcoin ile ödeme kabul ediyorlar ve bitcoinleri saklıyorlar. Bir tek siz akıllısınız bu firmalar aptal o zaman.
  İnsan bi büyük kuruluşların davranışlarına bakar.
  3-Bitcoin yükselirmi?
  Müneccim değilim fakat grafik dersi ilkokulda veriliyor. Kendiniz bile öngörebilirsiniz. Ha bu arada fiyatı 10000 ile carpin. Fiyat olarak değilde insan olarak düşünün çok daha kolay olacaktır.
  4-Elimde 1 milyon tl var nasıl yatırım yapmalıyım.
  Öncelikle alınacak altcoinler belirlenmeli, Para borsada bırakılmamalı bir mt.gox vakası yaşamak istemezsiniz. daha sonra waller kaynak kodları incelenmeli en son aşama azar azar borsalardan coin toplamak ve depolamak. 1 milyon oldu 5 milyon 5 ayda bukadar basit.

  Not: Hiç bir bankacının haberine güvenmeyin, hepsi yalan haber.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği