Laboratuvardan firar eden babunlar uzağa kaçamadı

200 litrelik bir varil kullanan üç babun, bulundukları biyomedikal araştırma tesisinden kaçmayı başardı. Olayın üzerinden yaklaşık yarım saat geçtikten sonra babunlar tesis görevlileri tarafından yakalandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teksas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nde (TBRI), bin tanesi babun olmak üzere 2 bin 500 hayvan bulunuyor. Bu hayvanlar aşı ve ilaç tedavilerinin test edilmesinde kullanılıyor. Babunların yiyecek aramasını sağlamak için (hayvanların yem arama hareketini taklit etmelerini sağlamak amacıyla) içi tahılla dolu 200 litrelik mavi variller kullanılıyor.

Açık havada yer alan bu tesis, içe doğru eğimli duvarlara sahip. Bunun amacı havanların kaçmasını önlemek. Fakat geçtiğimiz Cumartesi günü babunlardan bir tanesi varili dik şekilde koyup duvarın üstüne çıkmayı başardı. Onu gören üç babun daha aynısını yaptı fakat babunlardan biri kendi isteğiyle içeri döndü. Diğer üç babun ise kısa bir süre sonra görevliler tarafından yakalandı.

Tesisteki babunların zekalarını iyileştirecek bir ilaç tedavisi uygulanıp uygulanmadığı sorulduğunda enstitünün müdürü “Hayır, babunlar son derece akıllı hayvanlar.” yanıtını verdi.

Teksas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nün nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız alttaki videoya göz atabilirsiniz.

Tesis yetkililerinden biri, varilin kendiliğinden o şekilde kalmış olabileceği ihtimaline de değindi.

Kaynak: Gizmodo

Teksas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü'nde, bin tanesi babun olmak üzere 2 bin 500 hayvan bulunuyor. Bu hayvanlar aşı ve ilaç tedavilerinin test edilmesinde kullanılıyor. Babunların yiyecek aramasını sağlamak için (hayvanların yem arama hareketini taklit etmelerini sağlamak amacıyla) içi tahılla dolu 200 litrelik mavi variller kullanılıyor. Tesisin duvarları hayvanların kaçmasını önlemek amacıyla içe doğru eğimli şekilde inşa edilmiş. Fakat geçtiğimiz Cumartesi günü babunlardan bir tanesi varili dik şekilde koyup duvarın üstüne çıkmayı başardı. Onu gören iki babun daha aynısını yaptı. Firar eden babunlar olaydan yarım saat sonra görevliler tarafından yakalandı. Tesis yetkililerinden biri, varilin kendiliğinden o şekilde kalmış olabileceği ihtimaline de değindi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği