Kumsal yazıcısı

Daha önce 3D yazdırılmış robot, uçan kaykay hatta tank yapma girişimleri olan Youtuber Ivan Miranda bu kez kumsala yazı yazabilen dev bir yazıcı geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Issız bir adaya düştüğünüzde, yardım mesajınızı kuma ilkel insanlar gibi çubukla yazmayın. Bu işi yapabilen bir robot var; ona yaptırın. Kuma çizim yapabilen robot, İspanyol Youtuber Ivan Miranda‘nın zekasının bir ürünü. Daha önce 3D yazdırılmış robotlar, uçan kaykay hatta tank yapma girişimleri olan Miranda bu kez kumsala yazı yazabilen dev bir yazıcı geliştirdi.

Robot aslında sıradan bir yazıcı gibi çalışan uzun bir çubuktan ve tekerlekli uçlardan oluşuyor. Kumsalda gezinen robot, kum üzerine çizikler atarak yazmaya programlandığı mesajı aktarıyor. Ana metal çubuk üzerinde gidip gelen mekanik ünite çizgi çizmesi gereken noktaya geldiğinde, küçük bir çentik çıkarak kuma çizgi çekiyor.

Çok yavaş çalışıyor

Robot ilginç olsa da oldukça yavaş çalışıyor. Robotun yaratıcısı da “Kurulum yapıldıktan sonra plajda uzunca bir süre beklemek gerek” diyor. Bu yüzden ıssız adaya düştüğünüzde üzerinizden geçen bir uçağa hızlıca bir mesaj ulaştırmak istiyorsanız bu robot çok işinize yaramayabilir. Ancak önümüzdeki yaz bu cihaz kumsalda reklam yapmak isteyen sörf ya da enerji içeceği şirketleri tarafından kullanılabilir.

Miranda’nın 3D yazıcıyla üretilmiş robotik ürünlerini web sitesi üzerinden görebilirsiniz.

Kaynak: CNet

Daha önce 3D yazdırılmış robot, uçan kaykay hatta tank yapma girişimleri olan Youtuber Ivan Miranda bu kez kumsala yazı yazabilen dev bir yazıcı geliştirdi. Kumsalda gezinen robot, kum üzerine çizikler atarak yazmaya programlandığı mesajı aktarıyor. Ana metal çubuk üzerinde gidip gelen mekanik ünite çizgi çizmesi gereken noktaya geldiğinde, küçük bir çentik çıkarak kuma çizgi çekiyor. Oldukça yavaş çalışan robot kumsala reklam vermek isteyen şirketler tarafından kullanılabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği