İzlanda’da dron ile yemek teslimatı

İzlanda'da hizmet veren AHA adlı şirket, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'de kullandığı dron'ların sayısını artırmayı hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İzlanda’nın en büyük çevrimiçi pazar yeri (online marketplace) olan AHA adlı şirket, ülkenin başkenti Reykjavik’de kullandığı dron’ların sayısını artırmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl İsrailli şirket Flytrex ile iş birliği yaparak sınırlı denemeler gerçekleştiren AHA, önümüzdeki iki yıl boyunca dron sayısını aşamalı olarak artıracak.

Yakın zamanda birçok Reykjavik sakininin kapısına dron teslimatı yapılacak. Bu hamle, dron kullanımı konusunda İzlanda’yı diğer Avrupa başkentlerinin önüne geçirerek öncü isimlerden biri haline getirecek.

Endişeli olanlar da var

Dünyanın dört bir yanındaki havacılık düzenleyicileri dron’ların sorumlu şekilde kullanılmasını teşvik etmek için çalışmalar yürütüyor. Pizza teslimatı, organ taşınması ve hatta martı kontrolü… Bunlar dron’ların kullanıldığı durumlardan sadece birkaçı. AHA adlı şirketin Reykjavik’de 13 farklı rotada uçmaya izni var. Şirketin dron’ları müşterilere ulaşabilmek için 700 metreye kadar rotalarından sapabiliyor. Durum böyle olunca da şehrin neredeyse yarısında uçuş yapmış oluyorlar.

Bütün muhtemel kullanımlara rağmen bazı insanlar dron teslimatları konusunda endişeli. Mahremiyetle ilgili endişeler veya dron’ların düşme riski düzenleyicilerin ve halkın farklı tepkiler vermesine neden oldu. Ancak Flytrex’in kurucusu Yariv Bash, kaygıları ortadan kaldırma konusunda istekli. “Yakın zamanda evinizin tepesinde uçan bir buzdolabı görmeyeceksiniz elbette.” diyor. AHA dron’larının Reykjavik semalarında taşıyabileceği maksimum ağırlık 3 kilogram olacak.

Kaynak: BBC

İzlanda'nın en büyük çevrimiçi pazar yeri (online marketplace) olan AHA adlı şirket, ülkenin başkenti Reykjavik'de kullandığı dron'ların sayısını artırmaya hazırlanıyor. Şirket önümüzdeki iki yıl boyunca dron'larının sayısını kademeli olarak artıracak. Bu hamle Reykjavik'i dron kullanımı konusunda diğer birçok Avrupa başkentine kıyasla öne taşıyacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği