İnsanlar işlerini robotlara kaptırmaktan endişe duymuyor

Ankete göre, birbirinden farklı sektörlerde çalışan insanlar, robotların onların yerlerini alamayacağını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir NPR/Marist anketi, farklı endüstrilerde çalışan insanların, ‘işlerini robotlara kaptırma’ konusunda iyimser olduklarını ortaya koydu. ABD’li işçilerin yüzde 94’ü, işlerini kaybetmelerinin ihtimal dahilinde olmadığını düşünüyor. Otomasyonun kolayca yapabileceği işlerde çalışanlar bile bundan endişe duymuyor.

Örneğin, depo çalışanı Chris Beatty’ye bir robotun onun işini yapabileceği söylendiğinde, “Zor, bir robotun bunu yapabileceğini sanmıyorum, işimi çok fazla seviyorum” cevabını veriyor. Otonom çatallı kaldırıcıların ve diğer robot araçlarının üreticileri daha çok bekleyecek gibi görünüyor.

Daha önceden de söylendiği gibi, ortaya çıkacak ve yok olacak pozisyon sayısını kesin bir şekilde tahmin etmeyi denemek, uzmanlar için bile neredeyse imkansız. Hal böyleyken çalışanların iyimserliği şaşırtıcı.

Kaynak: MIT Technology Review

NPR/Marist'in yeni bir anketi, ABD'li çalışanların yüzde 94'ünün, işlerini robotlara kaptırma ihtimaline inanmadıklarını ortaya koydu. Otomasyonun yapabileceği işlerde çalışan insanlar bile endişe duymuyor. Ortaya çıkacak ve yok olacak pozisyon sayısını bilmek ise uzmanlar için bile imkansız.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği