Hiçbir şey yapmamayı ödüllendiren uygulama: Couch Potato

Couch Potato adlı uygulama, kişinin hiçbir şey yapmadan oturduğu süreyi ölçüyor. Ne kadar hareketsiz kalırsanız o kadar seviye atlayıp ödül kazanıyorsunuz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Couch potato İngilizce’de koltuk patatesi anlamına gelen ve koltuktan kalkmayan tembel insanlar için kullanılan bir deyim. Bizdeki ‘yata yata karpuz büyür‘ sözüyle aynı mantığa sahip. Hareket etmeden duran kişiler her iki kültürde de yerde yetişen meyve ve sebzelere benzetiliyor. Bu ifadeler genellikle tembel kişileri eleştirmek, onlara takılmak için kullanılıyor. Ancak bir uygulama, hareketsizce durmanın istenilen bir özellik olduğuna kanaat getirmiş.

Mobilya üreticisi Burrow tarafından geliştirilen Couch Potato adlı uygulama, kişinin hiçbir şey yapmadan oturduğu süreyi ölçüyor. Ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsanız o kadar fazla seviye atlayıp yeni ödüller kazanıyorsunuz. Ödüller, farklı mağazalardan yapacağınız alışverişlerde indirim imkanı sağlıyor.

Fitness uygulamalarına tepki olarak doğdu

Günümüzde hareketlerimizi takip eden bir çok uygulama var. Bu uygulamalar genellikle hareket etmeyi ödüllendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlamaya çalışıyor. (Pokemon Go‘yu hatırlıyor musunuz?) Modern yaşamın getirdiği bir çok hastalığın sebebi gün içinde çok uzun süre hareketsiz kalmak. Bu yüzden uzmanlar mümkün olduğunca hareket etmeyi öneriyor. Couch Potato ise tüm bu yaklaşımlara karşı duruyor.

Uygulamanın tanıtım videosunda Couch Potato’nun nasıl çalıştığını anlatan bir adamı izleyen bir başka adam bunun ne kadar saçma bir fikir olduğunu dile getiriyor ancak sonra uygulamayı indirmekten de geri kalmıyor. Siz de eğlenmek için bu uygulamayı indirebilirsiniz ancak Couch Potato’nun yapmadığı uyarıyı biz yapalım: uzun süre hareketsiz durmak vücudunuza zarar verebilir. Uygulamada seviye atlamak için çok uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçının.

Mobilya üreticisi Burrow tarafından geliştirilen Couch Potato adlı uygulama, kişinin hiçbir şey yapmadan oturduğu süreyi ölçüyor. Ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsanız o kadar fazla seviye atlayıp yeni ödüller kazanıyorsunuz. Ödüller, farklı mağazalardan yapacağınız alışverişlerde indirim imkanı sağlıyor. Hareket etmeyi ödüllendiren fitness uygulamalarına tepki olarak üretilen uygulama aslında bir saçma bir uygulama olduğunu kendi tanıtım filminde de kabul ediyor. Uzun süre hareketsiz kalmak vücuda zarar verebileceği için uygulamayı çok ciddiye almamakta fayda var.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği