Haftanın Özeti: 77

11 – 17 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

 • İnternet tabanlı elektronik para birimi Bitcoin yaygınlaşmasını sürdürüyor ancak ödeme kabul eden yerlerin sayısı aynı hızla artmıyor. One Bit adlı girişim sahip olduğunuz Bitcoin’leri istediğiniz her yerde harcayabilmenizi sağlıyor. Hem cüzdan hem dönüştürücü.
 • 2020 Tokyo Olimpiyatları kapsamında milyonlarca turisti ağırlamaya hazırlanan Japonya turistlerin parmak izi kullanarak alışveriş yapmasını sağlayan bir sistem hayata geçiyor. Bu sayede kredi kartı ya da nakit taşımaya gerek kalmayacak.
 • Shetab, yıllarca uluslararası ekonomik ambargo altında izole bir sistemle yaşamak zorunda kalan İran’ın elektronik provizyon sistemi. ATM ve POS cihazlarına yönelik hizmet veren bu altyapıyla entegre olan son sistemlerden biri de ABD / San Francisco merkezli fintek girişimi Paymentwall oldu. Paymentwall, dünyanın farklı bölgelerinde hizmet veren 140’dan fazla ödeme çözümünü destekleyen bir çözüm.

 • Birçok elektronik para biriminde olduğu gibi Bitcoin’in de altyapısını oluşturan blok zinciri (Blockchain), para akışının kaydının pek çok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışıyor. Çalışma tekniği yüzünden kimileri tarafından yeni internetin altyapısını oluşturacağı; hatta 10 yıl içinde vergilerin dahi toplama yöntemi olarak kullanılacağı savunulan Blockchain’i inceleyip anlamakta fayda var.

 • Switch, bir ödeme kartı. Fakat benzerlerinden farklı olarak her internet alışverişinizde patentli teknolojisiyle kendini güncelleyerek kopyalanma ve istismarı engelliyor.
 • OmnyPay markalar için özel markalı ticaret ekosistemi yaratan bir çözüm. Tek bir platformda ödeme sistemi, ödül ve sadakat altyapısı sunmanın yanında her yüzeyi bir ödeme noktasına çevirebilme yeteneğiyle dikkat çekiyor.

 • Kore son dönemin en popüler konu başlıklarından yazılım bot’larının yüzlercesini tek bir arayüz üstünden hizmetinize sunuyor. Böylece hem tekrarlanan işlemleri kolayca yürütmenizi hem de müşterilere yönelik hizmet kalitesi ve sadakatin arttırılmasını sağlıyor.

 • Finans teknolojileri denince örnekler genellikle ABD’den geliyor ancak bu alandaki girişimler bu ülkeyle sınırlı değil elbette. Japonya’nın en başarılı ilk 10 fintek girişimi de farklı bir bakış açısı sağlayabilir.
 • The Guardian gazetesinden Paul Mason uzun zamandır kapitalizm ile ilgili ilginç ve eleştirel görüşler paylaşıyor. Son yazısında kapitalizmin sonunun başladığını kesin bir dil -ve delillerle- ifade etmiş. Yazının konusu hepimizin aklındaki soru: sırada ne var? Güncel olmasa da bütün bu fintek gelişmeleri ışığında okumakta fayda var.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 • Kobe haberindeki 60 puan ifadesi Ingilizce’den çeviriden kaynaklı galiba.
  İngilizce “points”e karşılık Türkçede “puan” değil “sayı” ifadesi kullanılıyor basketbolda.

 • Amirim, Paul Mason un son yazisi olarak verdiginiz link Temmuz 2015 I gosteriyor. Bahsetmek istediginiz bu yazisi mi? Yoksa baska bir yazisini kastediyordunuz?
  Selamlar… Sevgiler…

 • Ellerinize saglik, 77 haftadir her pazar rituelim haline geldi bu ozetler. Hatta ilham alip ben de daha cok yazilim ile ilgili olacak sekilde benzer bir ise giristim (http://bit.ly/1SmIvIb). Umarim Haftanin ozeti gibi uzun soluklu olur. Amirim bu arada, Switch’in linkinde bir sikinti var. Ya web site cevap vermiyor, ya da link hatali.

 • severek takip ediyoruz ozetlerinizi

  Devridaim makinasina cok daha guzel ornekler perpetual motion olarak arandiginda bulunabiliyor. yukaridaki videoda kirtasiye malzemelerinden yapimi ilginc olsa da, ortadaki kiskacin solunda capraz duran paket lastigi turevi cismin uzerinde azalan burgulari gordukce enerjinin nereden geldigi besbelli :)

 • Gürkan Özturan’ın yazısında whatsapp şifreli konuşmayı aktif etmek için fiziksel olarak yanyana gelip QR kodu okutmak gerektiğini yazılmış ama whatsapp bunu sadece doğrulamak istiyorsanız yapın diyor. ayar hep açık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...