Haftanın Özeti: 243

17 - 23 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

21. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak tanınan Frida Kahlo’ya ait ilk ses kaydı Meksika’da bulunmuş olabilir. Meksika Ulusal Ses Kütüphanesinin iddiasına göre Kahlo’nun sesi, katıldığı bir radyo programında duyuluyor. Bu ses kaydı, 1953/54 arası kaydedildiğine inanılan ancak Kahlo’nun ölümünden bir sene sonra, 1955’te banttan yayınlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümüne ait. Kütüphane yöneticisi Pável Granados kayıtta Kahlo’nun, kocası Diego Rivera hakkında kendi yazdığı bir denemeyi okuduğunu söylüyor.

Marvel Stüdyoları’nın baş yapımcısı Kevin Feige, katıldığı bir basın toplantısında Avengers: Endgame’in farklı bir versiyonunu çok yakında tekrar vizyona sokacaklarını açıkladı. Filmin önceki versiyondan farkı ise, jenerik ekranda aktıktan sonra silinmiş bir sahne gibi birkaç sürpriz içermesi. Filmin yeni versiyonunun Türkiye’de vizyona girip girmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

HBO’da yayınlanan, son zamanların en popüler dizilerinden “Chernobyl”, 1986 yılında gerçekleşen insanlık tarihinin en trajik olaylarından birini etkili şekilde anlatıyor. Beş bölümlük dizi Sovyetler Birliği döneminde Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Pripyat kasabasındaki Çernobil nükleer güç santralinde meydana gelen nükleer kazayı belgeliyor. İnternette dolaşan bu video da, yazar ve yönetmenin kullandığı gerçek görüntüleri diziye nasıl detaylı bir şekilde aktardığını gösteriyor. (Orijinal haberimizde paylaştığımız video telif hakları sebebiyle yayından kaldırıldı. Aşağıda dizinin gerçek hayatla karşılaştırılmasını gösteren başka bir videoyu izleyebilirsiniz. Bu videonun da kaldırılması durumunda YouTube’da farklı alternatifler bulabileceğinizi belirtelim.)

Eski televizyon teknolojisine göre tasarlanan görüntüler ve sesler yüzünden günümüzde tarihi geçmiş videolardan bazıları, Youtube’un Universal müzik şirketiyle yaptığı bir ortaklık sonunda yüksek çözünürlüğe geçecek. Yaklaşık 1000 video klibi elden geçiren Youtube ve Universal, yenilenmiş ilk 100 videoyu da platforma yeniden yükledi. Boyz II Men, George Strait, Janet Jackson, Lady Antebellum, Lionel Richie, Meat Loaf, No Doubt, Gwen Stefani, Smokey Robinson, Kiss ave Tom Petty gibi isimlerin eski videoları artık yüksek çözünürlükte dinlenip izlenebiliyor. Üstelik halihazırda kullanılan bağlantı adresleri de değişmeden. Yenilenen videoların bir örneği, Beastie Boys’un Sabotage klibi aşağıdan izlenebilir.

Tabletop Whale isimli bloğun da yaratıcısı da olan biyoloji yüksek lisansı öğrencisi Eleanor Lutz, uzaya olan hayranlığını haritalar vasıtasıyla ortaya koyuyor. Lutz’un son projesi “Uzayın Atlası” güneş sistemi üzerine bir proje. Bu projede Lutz, NASA ve Amerikan Jeoloji Araştırmaları Kurumu gibi kurumlardan aldığı kamuya açık veri setlerini; yıldız takımları, asteroitler ve gezegenlerin canlı haritalarını çıkarmak için kullanıyor. Aşağıdaki gök haritasında, Güneş sisteminde bulunan 10 km’den büyük tüm yapıları görmek mümkün:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı/başkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: