Haftanın Özeti: 243

17 - 23 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

GM ve Michelin, Uptis (Patlamaya dayanıklı benzersiz teker sistemi) adını taşıyan yeni lastiklerinin prototipini tanıttı. Uptis, geçtiğimiz senelerde piyasaya sürülen Tweel ve diğer havasız konseptlere benziyor ancak kompozit kauçuk ve reçine ile kaplanmış fiberglasın karışımı sayesinde otoyol hızlarına çıkabiliyor; önceki havasız lastik örnekleri sadece yavaş sürüşlerde çalışıyordu. Uptis görsel açıdan geleneksel lastikler kadar çekici değil ama Michelin’in iddia ettiğine göre en az geleneksel lastikler kadar rahat. GM, 2019 yılı bitmeden Uptis’i Michigan’da bir Chevy Bolts filosunda test etmeye başlayacak; lastiğin bitmiş versiyonunun da 2024 yılı içinde otomobillerde kullanılmaya başlaması bekleniyor.

Volvo’nun geliştirdiği, Vera adlı sürücü kabinsiz TIR çekicisi ilk görevini gerçekleştirdi. Tek başına bir spor arabaya benzeyen araç arkasına takılan tekerlekli parçanın üzerine yerleştirilen konteynerleri, sürücüye ihtiyaç duymadan taşıyor. Bir merkezden yönetilen araç ilk görevini İsveç’in Gothenburg şehrinde bir depo ile liman arasında gerçekleştirdi. Bu hat üzerinde, saatte 40 km hız sınırıyla çalışacak araç, kara yolu yük taşımacılığı için de bir devrim niteliğinde. Gelecekte birden fazla Vera’nın bulut üzerinden kontrol edilerek düzenli nakliye hizmeti sağlaması planlanıyor.

Volvo Vera zaten sürücüsüz olarak çalışması için geliştirildi. Ancak otomatik pilot özelliği olan Tesla araçlar henüz o seviyeye ulaşmış değil. Bu yüzden daima direksiyon başında bir kullanıcı olması gerekiyor. ABD’nin en kalabalık yollarından biri olan Kaliforniya 405 eyaletler arası otoyolunda seyreden bir Tesla’nın sürücüsü ise bu kuralı hiçe saydı. Yoldaki bir başka arabadan çekilen videoda, Tesla sürücüsünün direksiyon başında uyuduğu görüldü. Tesla’nın otopilotu bu durumda kaza yapmadan ilerlemeyi başardı ancak sürücünün en az yarım saat boyunca uyuyarak seyahat ettiği sanılıyor. Tesla normalde sürücünün bir süre direksiyona dokunmaması durumunda sesli ve görüntülü uyarılar veriyor. Sürücünün yine de direksiyonu tutmaması halinde otomatik pilot özelliğinin yolculuk boyunca kullanılmasını engelliyor. Ama bu olaydaki sürücü, Tesla’nın uyarı vermesini engellemek için direksiyona bir şey bağlamış ve bu şekilde Tesla’nun uyarılarını durdurmuş.

Aslında otonom araçların hem seyahat edip hem uyumak için kullanılması daha önce öngörülmemiş bir durum değil ama henüz teknoloji bu beklentileri karşılayacak kadar gelişmedi. Gelecekte tam otonom araçları şehirler arası ulaşım için kullanmaya başladığımızda, geceden aracımıza binip ertesi gün başka bir şehirde uyanmamız mümkün olabilecek. Üstelik otonom olarak seyahat etmesi için geliştirilen bu araçlarda, geri yatırılmış otomobil koltuğundan çok daha konforlu yataklar da bulunabilecek. Böyle bir imkan olunca hava yolu taşımacılığının önemli anlamda müşteri kaybına uğraması bekleniyor. Otonom araç kullanıcıları, otomobille bir gece boyunca uyuyarak gidebilecekleri bir yol için uçağa para vermek istemeyecek. Bu da birçok yurt içi uçuşun yolcu bulmakta zorlanması anlamına gelebilir.

Otonom araç ve uçak arasında tercih yapacağımız tarihler giderek yaklaşıyor.

Toyota, 2020 yılından başlayarak araçlarına otomatik motor kapama ve park etme özelliklerini ekleyeceğini duyurdu. Bu özelliklere göre Toyota araçlar, kullanıcısının belirlediği süre bitince motoru kendiliğinden durduracak. Şayet sürücü aracı park etmeden terk ederse de, araç otomatik olarak park edilecek ve/veya park frenini devreye sokacak. Bunlar güvenlikle ilgili basit güncellemeler gibi görünse de aslında epey önemli gelişmeler. Kontağın açık olduğunu fark etmeden arabayı garajda bırakmak, çoğu sürücünün başına gelen bir şey. Otomatik park özelliği de, birçok kazayı önleyebilecek bir güncelleme.

Go-Ahead Group isimli bir otobüs şirketi, Southampton şehrinde kirli havayı filtreleyen otobüsler işletmeye başlayacak. Şirket, 100 günlük test sürüşünün başarılı olduğunu gördükten sonra bir seri otobüsü hizmete sunmaya karar verdi. Eylül 2018’de başlayan test sürüşleri boyunca otobüs hava filtreleri sayesinde şehrin havasından 65 gram partikül madde emdi; bu miktar bir tenis topu büyüklüğüne eşit. Go-Ahead Group şirketi şimdi beş tane Bluestar otobüsüne hava filtreleri monte edecek ve otobüsler şehirde servise başlayacak. Bu sayede yılda 1,25 kg ağırlığında partikülün havadan temizleneceği düşünülüyor.

Robotik şirketi Nuro’nun elektrikli insansız araçları, ABD’nin Phoenix ve Houston şehirlerinde bir süredir evlere market alışverişi teslimatı hizmeti veriyordu. Şirket şimdi Houston şehrinde, pizza zinciri Domino’s ile anlaştı ve evlere pizza teslimatı yapmaya başlayacak. Nuro’nun saatte 40 km hıza ulaşabilen otonom araçları yollarda diğer otomobillerle birlikte seyahat edebiliyor. Müşteriler siparişlerinin nerede olduğunu uygulama üzerinden anlık olarak takip edebiliyor. Pizza eve ulaştığında ise kendilerine verilen PIN kodunu otonom araca girerek siparişlerini teslim alabiliyorlar.

Airbus Ticari İşler Direktörü Christian Scherer,  şirket olarak otonom uçuşlar gerçekleştirecek teknolojiye sahip olduklarını açıkladı. Scherer uçakların pilotsuz olarak çalışması konusunda teknoloji bakımından bir engel olmadığını, sadece düzenlemecileri ve yolcuları ikna etmek gerektiğini söyledi. Ancak yakın dönemde yaşanan iki adet Boeing 737 Max kazasında 346 kişinin ölmesi, hava yolu endüstrisine yönelik güvenin sarsılmasına sebep oldu. Scherer de bu kazaların, hava yolu ulaşımında güvenlikten hiçbir şekilde ödün verilmemesi gerektiğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Tuzlu sudan içme suyu elde etme çalışmalarında genellikle tuzlu suyun filtreden geçmesini sağlamak için filtrenin bir tarafı sıcak diğer tarafı soğuk hale getiriliyor. Böylece tuzlu su sıcak bölümden soğuk bölüme doğru hareket ediyor ve bu sırada filtrelenerek temiz suya dönüşüyor. Ancak bu ısı farkını yaratmak maliyetli bir iş. Bunun için Rice Üniversitesinden araştırmacılar güneş ışığını ısıya çevirebilen nano parçacıklar kullandı. Araştırmacılar ayrıca bu parçacıkların verimliliğini artırmak için kritik noktalara plastik parçalar yerleştirerek güneş ışığını eşit şekilde dağıtmayı başardı. Böylece aynı ışık miktarıyla yüzde 50 daha fazla verimlilik sağlandı. Su ihtiyacının özellikle kurak ve bol güneş alan bölgelerde ortaya çıktığı düşünüldüğünde, güneş enerjisini temiz su üretmek için kullanmak çok etkili bir yöntem olabilir.

Çin, erimiş tuz kullanarak elektrik üreten santralini başarıyla test etti. Yaklaşık 20 saat boyunca aralıksız çalışan sistem gece ve gündüz, 1,8 milyon kilovat/saat elektrik üreterek rekor kırdı. Sorunsuz çalışan sistemin ülkenin kuzeybatı bölgelerinde kullanılabileceği belirtildi. Toplamda 12 binin üzerinde ayna ile güneş ışığının belirli bir noktaya odaklanması ile çalışan sistem bu noktada erimiş tuzu ısıtıyor ve bu ısıdan elektrik üretiliyor. Yıllık 390 milyon kilovat/saat elektrik üretmesi planlanan sistem sayesinde yılda 350 bin metrik ton karbondioksit salınımının da önüne geçilmiş olacak. Bu miktar, 667 hektar alanın ağaçlandırılması ile sağlanacak faydaya eş değer.

Cornell Üniversitesinden Robert Shepherd’ın geliştirdiği yumuşak dokulu robotik balık, kendi dolaşım sistemindeki iki elektrot arasında akan sıvı elektrolitin yarattığı enerji ile hareket edebiliyor. Şimdilik sadece saatte 15 santimetre gibi bir hızla hareket edebilen robotun 36 saat boyunca, ekstra enerjiye ihtiyaç duymadan hareket edebiliyor. Shepherd hareket mesafesinin gelecekte geliştirilebileceğini belirtiyor. Ekip şu anda balığın hareketleri üzerine çalışma yürütüyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı/başkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: