Haftanın Özeti: 243

17 - 23 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

İsrailli siber güvenlik şirketi Cellbrite, iPhone’ların ve tüm üst düzey Android cihazların şifrelerini kırıp içeriklerini ele geçirebildiğini açıkladı. Cellbrite bu hizmeti sadece, suçluların yakalanmasında kullanılmak üzere polislere satıyor. Ancak şirketin hizmetlerinin internet üzerinde başka kişilerce satıldığı da görülmüştü. Apple bu gibi şirketlerin tespit ettiği açıkları kendisine bildirmesini talep ediyor ve bu açıkları bir an önce kapatmak istiyor. Ancak Cellbrite ve benzer siber güvenlik şirketleri, bu açıklar üzerinden ulaştıkları bilgileri polise sunarak bazı suçluların yakalanmasını sağlıyor. Apple ise bu teknolojilerin, özellikle insan haklarına çok önem vermeyen yönetimlerin bulunduğu ülkelerde, vatandaşların gizli görüşmelerini takip etmek için kullanılmasından endişe ediyor. Cellbrite en son teknolojileri sayesinde iPhone’larda bulunan üçüncü parti uygulama verileri, mesajlaşmalar, indirilmiş e-postalar ve eklentileri, silinmiş içerikler ve daha birçok bilgiye ulaşabildiğini söylüyor.

Samsung akıllı televizyon kullanıcılarını, birkaç haftada bir televizyonlarına virüs taraması yapmaları konusunda uyardı. Bu uyarının ardından tepki gösteren kullanıcılar, televizyonların güvenliğinden Samsung’un sorumlu olması gerektiğini savundu. Samsung’un daha sonra sildiği tweet’inde kullanıcılara virüs taramasının nasıl yapıldığı gösteren bir video yer alıyordu. Uzmanlar akıllı televizyonların, siber saldırıların yeni hedefi olabileceğini söylüyor. 2016’da LG televizyonlara yapılan bir fidye virüsü saldırısı televizyonları kullanılmaz hale getirmişti ancak LG’nin sunduğu fabrika ayarlarına dönme çözümü, televizyonların virüsten kurtulmasını sağlamıştı.

Samsung yöneticisi Kim Seong-cheo’nun açıklamasına göre şirketin ilk katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Fold yakında satışa sunuluyor. Galaxy Fold’un test ürünlerinin piyasadan toplanmasına sebep olan ekran sorunlarının çoğunun giderildiğini, bu yüzden de telefonun beklenenden önce piyasaya çıkabileceğini söyleyen Seong-cheo, kesin çıkış için ise herhangi bir tarih vermedi. Galaxy Fold, geçtiğimiz Nisan ayında test edilmek üzere belirli kullanıcılara ulaştırılmış, yaşanan ekran sorunları nedeniyle daha sonra apar topar geri çağrılmıştı. Sorunun çözülme süresi uzayınca da ön siparişler iptal edilmiş ve para ödeyen kullanıcıların paraları iade edilmişti.

Amerikan teknoloji şirketi Cisco, uzaktan tıbbi muayene hizmeti sunan American Well şirketi ile iş birliği yaparak ABD vatandaşlarının televizyonlarını, uzaktan muayene için uygun hale getirmeyi amaçlıyor. Diğer şirketler benzer hizmetleri telefon ve bilgisayar üzerinden vermek için çalışmalar yürütürken Cisco’nun hedefi yaşlı ve engelli hastalara daha kolay ulaşmak. Böylece bu hastaların evlerindeki televizyonlara yerleştirilecek cihazlar aracılığıyla 7/24 doktorlara erişimi olması sağlanacak. Hastalar en ufak sorunda hastanelerin acil birimine gitmek zorunda kalmayacak ve düzenli olarak muayene edilebilecekler.

ABD ve Çin arasındaki ticari savaş, beklenildiği gibi Apple’ın değil, Güney Kore firması Samsung’un yararına işleyecek gibi görünüyor. TrendForce’un analisti Mia Huang, cep telefonu taleplerinin ABD ile Çin arasında sürmekte olan ticaret savaşı nedeniyle tahmin edilenden daha da azaldığını söyledi. Huang, Samsung’un Çin/ABD arasındaki siyasi-ekonomik sorunlardan avantajlı çıkacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, özellikle Çin piyasasında Apple satışlarının epey düştüğünü belirtiyor. Huang’ın tahminine göre iPhone’un Çin piyasasındaki payı bu sene yüzde 9 düşecek. Son gelişmeler neticesinde yıl sonunda Samsung’un 300 milyon birimden fazla, Huawei’nin 200 milyon birimden az, Apple’ın ise 183 milyon birim civarında cihaz satması bekleniyor.

Öte yandan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, şirketin ABD’nin ticaret yasaklarından beklenenden çok daha sert etkilendiğini açıkladı ve bu yılki kazanç beklentilerini düşürdü. Ren’in yıl sonu kazanç hedeflerinde 30 milyar Dolarlık bir azalma beklediklerini söylemesi şirketin ticaret yasağından doğrudan etkilendiğini kabul ettiği ilk açıklama oldu.

Ancak Huawei için her şey kötüye gitmiyor. Yasakla birlikte Huawei ile çalışmaları zora giren Amerikalı çip üreticileri yasağın kaldırılması için çalışıyor. Qualcomm ve Intel’in hükumete yasağı kaldırması için baskı yaptıkları biliniyor. Çip üreticileri Intel ve Xilinx Inc yöneticileri geçtiğimiz Mayıs sonunda Ticaret Bakanlığı ile konu hakkında bir toplantı yapmıştı. Qualcomm’un da Huawei’ye akıllı telefon ve saatlerde kullanılmak üzere çip ihraç etmeye devam etmek için Ticaret Bakanlığına baskı yaptığı biliniyor. Huawei başkanı Liang Hua’nın söylediğine göre aynı şekilde Google da Huawei ile iş yapmaya devam etmek istediğini bildirmiş. Şirketlerin baskısı belki de hükumete ticaret yasağı konusunda geri adım attırabilir.

Sitemizde daha önce de analizlerine yer verdiğimiz ve genellikle başarılı tahminlerde bulunan ünlü analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın seneye piyasaya süreceği telefonlarla ilgili edindiği bilgileri ve tahminlerini paylaştı. Buna göre Apple 2020’nin ikinci yarısında üç adet iPhone modeli piyasaya sürecek. Bunlardan 5,4 inç ve 6,7 inç ekranı olanlar yüksek performanslı ve 5G destekli modeller olacak. 6,1 inçlik üçüncü telefon ise daha düşük performansa sahip olacak ve LTE desteği bulunacak. Telefonların tamamında OLED ekran kullanılması bekleniyor. Kuo, 2021’den itibaren Apple’ın tüm telefonlarında 5G desteği olacağını, 2022-2023 civarında da Apple’ın kendi 5G modemini geliştirmiş olacağını öngörüyor.

Apple, Goldman Sachs ile birlikte geliştirdiği kredi kartını denemeleri için tüm çalışanlarına dağıttı. Kart daha önce sadece Apple’ın kurumsal çalışanlarına dağıtılmıştı. Artık Apple mağazalarında çalışan tüm elemanlar da bu kartı kullanabilecek. Apple Card adı verilen bu kartın hakkında çalışanların açıklama yapması yasak ama kartı Apple kampüsü dışındaki mağazalarda da kullanabiliyorlar. Apple Card ile para çekme, alışveriş yapma, fatura ödeme gibi standart işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ürünün bu yaz ABD’de kullanıma sunulması bekleniyor.

2015’in Eylül ayı ile 2017’nin Şubat ayı arasında 15 inçlik Retina ekranlı Macbook Pro satın aldıysanız cihazınızın bataryası aşırı ısınıp alev alma tehlikesi taşıyor olabilir. Apple’dan yapılan açıklamada bu tarihlerde satılan bazı modellerin bataryalarında sorun olduğu ve müşterilerin bu bataryaları geri getirip ücretsiz olarak değiştirmesi gerektiği belirtildi. Macbook cihazınız varsa, bu adrese seri numarasını girerek cihazın değişim programı kapsamına girip girmediğini öğrenebilirsiniz.

Google Play Store üzerinde, BtcTurk kripto para borsasını taklit eden sahtecilik uygulamaları yayılmaya başladı. Siber güvenlik şirketi ESET tarafından keşfedilen sahte uygulama BTCTurk Pro Beta kullanıcıların bildirimlerine gelen tek kullanımlık şifrelere ya da SMS’le gelen iki aşamalı doğrulamalara erişebiliyordu. Yaklaşık 50 kişi tarafından indirilen bu uygulama uyarı üzerine kaldırıldı. Ancak BtSoft adlı başka bir hesaptan bu kez BtcTurk Pro Beta adlı bir uygulama daha paylaşıldı. Bu uygulama 50 kişi tarafından indirilmeden tespit edildi ve kaldırıldı. Son olarak saldırganlar aynı hesap adını kullanarak BTCTURK PRO adlı üçüncü bir uygulama daha yayımladı. Dolandırıcılık uygulamalarının tüm versiyonları tespit edilip şikayet edildi ve Google Play Store’dan kaldırıldı ancak yeni kötü niyetli uygulamalar geliştirilmesi mümkün. Bu yüzden kullanıcıların uygulamaları indirmeden önce uygulamanın üreticisinin güvenilir bir kaynak olduğundan emin olması ve şüpheli uygulamaları indirmemesi gerekiyor. Bu uygulamaları indirmiş olan kişilere de şifrelerini değiştirmeleri tavsiye ediliyor.

Google’ın Nest güvenlik kameralarında önemli bir açık tespit edildi. Güvenlik kamerasını Wink adlı bir uygulamaya bağlayan bir kullanıcı, daha sonra kamerayı başka birine satmak için fabrika ayarlarına geri döndürdü. Ancak yeni kullanıcı kamerayı kullanmaya başladığında, ilk kullanıcının Wink hesabına kameradan görüntüler gelmeye devam etti. Yani ikinci el Nest kamera kullanan tüm kullanıcılar, kameranın daha önce bir Wink hesabına bağlı olması durumunda kendi görüntülerini eski kullanıcıya göndermiş oluyordu. Google bu sorunu çözmek için bir güncelleme hazırladı ve internete bağlı tüm Nest kameralara bu güncelleme otomatik olarak yüklendi. Googlle sorunun tamamen çözüldüğünü belirtiyor. Ancak bu sorunun ne zamandır mevcut olduğu ve kaç kullanıcının bundan etkilendiği bilinmiyor.

Pokemon Go’nun yapımcısı Niantic’in Harry Potter temalı yeni artırılmış gerçeklik oyunu Harry Potter: Wizards Unite, ABD ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunuldu. Oyunun 21 Haziran’da tüm dünyada kullanıma sunulacağı açıklansa da şirket şimdilik sadece bu iki ülkedeki sunucularını çalıştırdı. Harry Potter: Wizards Unite oyununda kullanıcılar dünyaya yayılan tehlikeli büyülerle mücadele edecek. Oyuncular çevrelerinde gördükleri tehlike altındaki diğer büyücülere yardım etmek için telefonlarının ekranında belirli büyüleri gerçekleştirmeye çalışacak. Pokemon Go oyunundaki Pokestop’lar gibi, bu oyunda da harita üzerinde belirli noktalarda hanlar (Inn) olacak. Kullanıcılar bu noktalarda enerji doldurabilecek.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Güneş sistemine giren kuyruklu yıldızları incelemek amacıyla bir uzay sondası geliştiriyor. Önümüzdeki sekiz yıl içinde geliştirilecek bu araçla, daha önce incelenmemiş kuyruklu yıldızların detaylı verilerinin toplanması ve bu yapıların bilgisayar ortamında üç boyutlu tasarımlarının oluşturulması amaçlanıyor. ESA bu sayede kuyruklu yıldızların kökenlerine dair daha fazla bilgi edinmeyi planlıyor. Normalde bir kuyruklu yıldızın varlığını tespit etmek için Güneş’e en yakın noktadan geçtiği anı beklemek gerekiyor. Ancak o sırada bir sonda hazırlayıp uzaya gönderene kadar kuyruklu yıldızı kaçırmış oluyoruz. Bu sebeple ESA’nın sondası hazır bekleyecek ve yeni bir kuyruklu yıldız tespit edildiği anda kullanıma sokulacak.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı/başkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

  • Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi değil Hüsnü Mübarek’tir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: