Haftanın Özeti: 240

27 Mayıs - 2 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

En popüler dizi/sinema platformlarından Netflix, bu sene 72. kez düzenlenen ve Pazar akşamı verilen ödüllerle sona eren Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödülünü alan Atlantis ve Uluslararası Bağımsız Eleştirmenler ödülünü alan I Lost My Body filmlerinin haklarını satın alarak kataloğuna ekledi. Geçtiğimiz hafta tamamlanan Cannes Film festivalinde Altın Palmiye ödülünü Bong Joon-ho’nun Parasite adlı filmi aldı.

Sanatçı Guo O Dong’un siber güvenlik şirketi Deep Instinct’in yardımıyla yarattığı Kaosun Kalıcılığı adını taşıyan ve tehlikeli virüslerle donatılmış bilgisayarı 1,35 milyon Dolar’a satıldı. Sanatçı, mühendislerden aldığı yardımla, 2008 model bir dizüstü bilgisayara altı virüs yükledi. Guo virüsleri, her birinin yarattığı finansal tahribat miktarını temel alarak seçti. Siber saldırılarda kullanılan BlackEnergy, DarkTequila, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig ve WannaCry isimli yazılımlar 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara virüs bulaştırmıştı. Bu altı virüsün toplamda 95 milyar Dolar’ın üzerinde maddi zarara yol açtığı düşünülüyor. Sanatçı bilgisayarını çevrimiçi yayın servisi Twitch’te izlemeye açmış durumda.

Fotoğrafa 10 saniye bakınca Windows hata veriyor (!)

Game of Thrones’ta Jon Snow rolünde izlediğimiz Kit Harington, depresyon ve alkol sorunları sebebiyle, kendi rızası ile ABD’de bir rehabilitasyon merkezine yattı. Entertainment Weekly’nin haberine göre oyuncu Privé-Swiss adını taşıyan merkezde yaklaşık bir aydır tedavi görüyor. Harington’un menajerleri ‘’Dizinin bitmesiyle, bu arayı biraz kendisine ayırmaya karar verdi’’ şeklinde açıklamada bulunurken, oyuncuya yakın bir kaynağın söylediğine göre Harington, dizinin bitmesiyle girdiği depresyonla mücadele ediyor.

Pixar Animasyon Stüdyosu yeni filmi Onward’ın ilk fragmanını paylaştı. Babalarını tanımamış iki erkek kardeşin sihirli bir dünyada çıktıkları macerayı konu edinen film, 2020’nin Mart ayında vizyona girecek. Filmin hikayesi yönetmen Dan Scanlon’un gerçek hayat öyküsünden ilham alıyor ve sesleriyle başrollerde Chris Pratt ve Tom Holland’i konuk ediyor.

Geçtiğimiz Nisan’da feci bir yangın sonucu tahrip olan Paris’teki Notre-Dame Katedrali, söz verildiği üzere yeniden inşa edilecek. Fransa senatosu 27 Mayıs’ta kabul ettiği bir tasarıyla Notre-Dame’in restorasyonunun başlamasına karar verdi ancak tasarıya bu sefer katedralin önceden olduğu gibi inşa edilmesini şart koşan bir madde eklendi. Yani bugüne kadar sunulan diğer restorasyon fikirleri kullanılmayacak.

Katedralin tamamen camdan oluşan bir çatıyla restore edilmesi önerilmişti

 

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: