Haftanın Özeti: 240

27 Mayıs - 2 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Elektronik eşyaların önceden belirlenmiş kısa ömürleri, doğada kaybolması mümkün olmayan miktarda toksik atık üretilmesine sebep oluyor. “Doğada güçlü, dayanıklı ve çok yönlü malzemeler bulunuyorsa neden bu imkanı kullanmayalım?” diye düşünen Finlandiya merkezli tasarım şirketi Aivan doğaya zarar vermeyecek mantar, biyoplastik ve diğer doğal malzemelerden bir kulaklık tasarlamış. Standart bir kulaklıkta kullanılan malzemenin hemen hemen hepsini, olabildiğince doğal türetilmiş materyallerle değiştirerek tasarlanan bu kulaklık Korvaa adını taşıyor. Gerçekte çalışmayan ve bir örnek ürün olarak üretilen Korvaa kulaklıklar yakın zamanda Finlandiya’da birkaç tasarım fuarında sergilenecek.

KWK Promes’un Polonya’da inşa ettiği bir ev, güneşe tepki vermesiyle dikkat çekiyor. The Quadrant House adını taşıyan lüks ev, Polonya’nın merkezine yakın bir banliyö bölgesine inşa edilmiş. L’ye benzer bir şekli olan evin en önemli özelliği evin terasının, oturma odası ve spa arasında otomatik olarak hareket ederek bu alanları genişletip ışığı ve gölgeyi kontrol etmeye yardımcı olması.

Honda’nın küçük elektrikli aracı Honda E’nin dikiz aynaları kameralarla yer değiştiriyor. Üstelik bu değişiklik Avrupa’da satışa çıkacak bütün Honda E’ler için geçerli. Yeni kompakt kameralar, aynaların yerine oturtulacak. Sürücüler için de araç içinde gösterge panelinin her iki tarafında altı inçlik ekranlar bulunacak. Honda bu değişikliğin sürtünmeyi azaltarak verimliliği artıracağını ve sürücülere daha iyi bir perspektif sunacağını söylüyor.

Ferrari sonunda elektrik teknolojisine kapısını açtı ve ilk elektrikli otomobili SF90 Stradale’i tanıttı. Stradale, 780 cv (yaklaşık 769 beygir gücü) üreten bir V8 turbo motora sahip. Bu, aracın Ferrari tarihindeki bütün 8 silindirli otomobillerden daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Ek olarak 216 beygir gücü üreten üç elektrik motoru daha bulunuyor. Bu motorlar birleştiğinde araç 2,5 saniyede saatte 0’dan 100 km/sa hıza çıkabiliyor. İçten yanmalı motor kapatıldığında, iki bağımsız ön motor maksimum 133 km/sa hıza ulaşabiliyor. Geri sürüş sadece eDrive modunda yapılabiliyor. Uçuş tekniğiyle tasarlanmış kokpitte sürücünün görüş alanına ilişkin bilgileri yansıtan bir baş üstü gösterge ünitesi bulunuyor. Sürücünün ellerini direksiyondan çekmeden komut verebileceği şekilde tasarlanan dokunmatik kontroller direksiyon simidinde, ses ve seyir kontrolleri de direksiyonun sol kolunda yer alıyor. Aracın fiyatı ve ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli değil.

HP’nin Envy modeli dizüstü bilgisayarları ahşap detayları ile lüks bir görünüme kavuştu. Şirketin geliştirdiği iki farklı modelden Nightfall Black doğal kestane ağacından, Natural Silver ise huş ağacından yapılmış detaylar içeriyor. Ağaçların kendi deseni olduğu için her bir bilgisayar eşsiz bir desenle sunulmuş olacak. Sonbaharda satışa sunulması beklenen ahşap detaylı Envy 13, Envy x360 13, Envy x360 15 ve Envy 17 modellerinin fiyatı ise henüz belli değil.

Ortalama bir buçuk sene pil ömrü olan Apple kablosuz kulaklıkların bir çiftine 160 dolar ödemek istemeyen Sam Cashook isimli bir Reddit kullanıcısı, Apple’ın son zamanlardaki en popüler bu cihazına minik bir servet ödemek yerine halihazırda kullandığı kablolu Apple kulaklıkları, eBay’den aldığı 4 dolarlık elektronik parçayla modifiye ederek kablosuz hale getirmiş. Belki yeni kulaklıklarda Apple’ın estetiği yok, belki spor yaparken terlediğinizde elektrik çarpma riski var ama en azından ucuz.

 

Microsoft bundan 20 yıl önce piyasaya sürdüğü IntelliMouse Explorer adlı faresiyle daha önceden kullandığımız toplu farelerin devrini sona erdirmişti. Şirket yıllar içinde geliştirdiği fareyi, Pro IntelliMouse adıyla, orijinal tasarımına sadık kalarak yeniden kullanıma sunuyor. Fareyi kablolu olarak sunmayı tercih eden Microsoft’un bu hamlesiyle oyun severleri hedef aldığı düşünülüyor. Zira kablosuz fareler oyuncunun hareketlerinin oyuna yansımasında çok az da olsa gecikmeye sebep olabiliyor. Farenin arka kısmındaki ışık da tercihe göre ayarlanabiliyor. Bu özelliğin de oyun severlerin hoşuna gideceği söylenebilir. 60 Dolar’a satılan fare sadece bir nostaljik ürün olarak geliştirilmemiş. Yeni ve gelişmiş takip sensörü ile Pro IntelliMouse piyasada kendisine önemli bir yer edinebilir.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: