Haftanın Özeti: 236

29 Nisan - 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Herkesin belleğinde kendine has üslubuyla yer eden Şarkıcı (ve Oyuncu) Dilber Ay, bu hafta ailevi bir ziyaret için bulunduğu Ankara’da, 63 yaşında hayatını kaybetti. Önce kalp krizi sebebiyle vefat ettiği söylenen Ay’ın kocası İbrahim Karakaş yaptığı açıklamada sanatçının asıl ölüm nedeninin tırnağını keserken kaptığı enfeksiyon olduğunu belirtti. Bilgileri güncelleme adına Elif Key’in BBC Türkçe sitesi için kaleme aldığı derlemeye göz gezdirmekte fayda var.

Bu hafta aramızdan ayrılan bir diğer Sanatçı, Star Wars serisinin ilk 3 bölümünde Chewbacca karakterini canlandıran Peter Mayhew oldu. 74 yaşında hayata gözlerini yuman Mayhew, Londra’da bir hastanede hastabakıcılık yaparken Yapımcı Charles H. Schneer tarafından keşfedilmişti.

Müzik dünyasının önemli etkinliklerinden Billboard Müzik Ödülleri bu hafta sahiplerini buldu. Rap Şarkıcısı Drake, Scorpion albümüyle büyük ödülü alırken yaptığı konuşmada Game of Thrones dizisinin karakteri Arya Stark’a ‘çabasından ötürü’ selam gönderdi. Drake ayrıca En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Sanatçı ödüllerinin de sahibi oldu.

Bilim-kurgu film tarihinde yeni bir sayfa açan Alien (Yaratık) filmi bu hafta 40 yaşına girdi. Filmin yapımcısı 20th Century Fox, bu özel yıldönümüne ait yürüttüğü proje kapsamında 550 başvuru arasından seçtiği 6 farklı yönetmenden 6 yeni kısa film seçti. Alien Universe sitesinde kamera arkası detaylarının da yer aldığı yapımlar Alien serisini sevenler için yepyeni bir heyecanı temsil ediyor.

Geçtiğimiz haftaki özette sinema salonlarının 24 saat çalışarak talebi karşılamaya çalıştığını paylaştığımız Avengers: Endgame filmi yapımcılarına kazandırdığı parayla daha şimdiden sinema tarihine geçti gibi görünüyor. Disney / Marvel imzalı film, gösterime girdiği haftayı 375 milyon Dolar hasılatla kapattı. Haftasonu itibariyla tutarın 401 milyon Dolara ulaşması bekleniyor. Böylece Avengers: Endgame, 149 milyon Dolar hasılatla bir önceki rekoru elinde bulunduran Star Wars: Force Awakens filmini geride bırakmış oldu.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • haberler paragraflarla ayrılmış ama iki paragraf arasında diğer habere geçtiğimizi anlatacak bir işaret konabilir mi?
    emeğinize sağlık, teşekkürler..

  • çok mantıklı ve kesinlikle gerekli ne okuduğumuzu alttaki habere geçip geçmediğimizi anlamıyoruz

  • Merhaba, “haftanın özeti” serinizde haberleri başlık başlık ayırabilir misiniz? Bu şekilde ilgimizi çeken haberleri daha kolay seçip okuyabiliriz. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: