Haftanın Özeti: 236

29 Nisan - 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Rusya kendi bağımsız internetini yaratmaya bir adım daha yaklaştı (yani en azından yasal açıdan). Başkan Vladimir Putin, ulusal bir ağ oluşturulmasını mümkün kılan yasayı imzaladı. Paylaşılan belgelere göre, yeni yasa ile birlikte Rusya’nın interneti, dünyanın geri kalanından bağımsız olarak çalışabilecek. Şimdilik bu internet ağı büyük ölçüde teorik ve uygulamaya dair çok az detay paylaşıldı. Teoride, yeni yasa, Kremlin’in ifadesiyle ‘sürdürülebilir, güvenli ve tam işlevli yerel internet’ oluşturarak Rusya’yı yurt dışından gelecek çevrimiçi kısıtlamalardan koruyor. Devlet ajansı RIA-Novosti’ye göre yasa Kasım ayında yürürlüğe girecek. Devlet istediği zaman yurt dışına internet trafiğini kesebilecek.

Facebook’un F8 geliştirici konferansı 30 Nisan’da başladı. CEO Mark Zuckerberg konferansın temasının “gelecek mahremdir” olarak açıkladı. Yıllarca insanların mahremiyetini ihlal ettiği ve toplumsal bölünmeyi tetiklediği için eleştirilen Facebook insanların ailesiyle ve arkadaşlarıyla yakın ilişkiler kurmasını sağlamaya çalışıyor. Açılış konuşmasında Facebook Instagram’a, Facebook Messenger’a ve Facebook’un çekirdek servisine güncellemeler geldiğini açıkladı. Ayrıca Oculus Quest ve Oculus Rift S sanal gerçeklik başlıkları hakkında da yeni bilgiler edindik. Facebook’un yeni sevgili bulma özelliği de bahsi geçen konulardan biriydi.

Facebook hakkındaki gelişmelere Project Libra ile devam edelim. Firmanın uzun zamandır üstünde çalıştığı kripto para projesi, The Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan bir habere göre çok yakında hizmete girecek. Haberdeki detaylara göre Visa ve Mastercard ile anlaşmaların tamamlanmasının ardından ilgili birçok finans kurumundan kilit isimler şirkete transfer ediliyor. Adı henüz konulmayan para birimi Facebook ve diğer iştiraklerinin içindeki resmi akçe olarak kullanılacak.

Mahremiyet ihlalleri yüzünden her yıl biraz daha yoğun eleştiriye maruz kalan Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg, bu hafta ayrıca (Sapiens, Homo Deus ve 21. Yüzyıl için 21 Ders başlıklı kitaplarıyla tanınan) Tarihçi-Yazar Yuval Noah Harari ile 93 dakikalık bir söyleşi gerçekleştirdi. Oldukça ilham verici fikirlere sahne olan sohbete dair ilginç bir ayrıntı da Zuckerberg’in devletlerin vatandaşlarına yönelik verileri kendi içinde tutma eğilimine yönelik görüşleriydi. Kendisine göre bu tutum otoriter devletlerin halkları üzerindeki baskıyı arttırma adına bir fırsat sunacak. Türkçeye şöyle de çevirebiliriz: “Sadece biz sahip olsak daha güzel olmaz mı?”.

Facebook sahte Instagram beğenilerine savaş açtı. Sosyal medya şirketi ABD federal mahkemesine açtığı davada, Yeni Zelanda’dan Social Media Series Limited adlı bir şirketi ve şirketin üç yöneticisini farklı internet siteleri ve şirketleri kullanarak Instagram kullanıcılarına sahte beğeni, görüntüleme ve takipçi satmakla suçladı. Dava dosyasında şirketin ve yöneticilerinin çalışmaları ile Facebook’a ve Instagram’a zarar vererek 9 milyon 430 bin Dolar maddi kazanç sağladığı belirtildi.

Araştırma merkezi Pew Internet’in son raporuna göre ABD’de Twitter içeriğinin yüzde 80’ini kullanıcıların yüzde 10’u üretiyor.

Google’ın hizmetlerinden çıkış yapmadığınız sürece şirketin konum geçmişinizden internette aradığınız terimlere ve ziyaret ettiğiniz sitelere kadar hakkınızda bir çok bilgi barındırdığını biliyorsunuzdur. Bu servisleri tamamen kapatabilir ya da istemediklerinizi geçmişinizden tek tek silebilirsiniz. Ama bu bilgileri sildiğinizde Google’ın kişiselleştirme özelliklerinden de faydalanamıyorsunuz. Bir orta yol bulmak adında Google yeni otomatik silme özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde Google’ın konum ve uygulama verilerinizi ne kadar süre elinde bulundurabileceğine karar verebilirsiniz. Google bunun için size 3 ay ya da 18 ay olmak üzere iki seçenek sunuyor. Öneriler de buna göre daha sınırlı bir veri seti ile sunulacak ve eskisi kadar isabetli olmayacak. Yine de işe yarayacak öneriler almak mümkün olabilir.

Kanada ve Singapur merkez bankaları dijital para transferi için blok zinciri teknolojisini kullandıklarını açıkladı. Sınır ötesi para transferi ve ödemelerin karmaşık ve yüksek maliyetli süreçlerini daha makul bir seçenekle dönüştürmeye yönelik projede Jasper ve Ubin altyapıları kullanıldı.

Blok zinciri konusundaki güncel gelişmelerden biri de Microsoft’tan geldi. Firmanın JPMorgan Chase ile yürüttüğü bir ortak çalışma JPMorgan platformunun Microsoft Azure altyapısıyla blok zinciri hizmeti sunmasını temel alıyor. Bu ortaklık bankanın müşterilerinin yeni blok zinciri uygulamalarını çok daha kolay hayata geçirmesini sağlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda toplam 200 milyon Dolar risk sermayesi toplayan robotik şirketi Anki’nin tüm çalışanlarını işten çıkaracağı ve şirketin kapatılacağı belirtildi. Recode’un aldığı bilgiye göre Pazartesi sabahı yapılan toplantıda CEO Boris Sofman çalışanlarına işlerine son verileceğini ve 200’e yakın çalışana bir haftalık tazminat ödeneceğini açıkladı. Sofman çalışanlara birkaç gün önce şirketin fon arayışı çerçevesinde bir anlaşmanın son anda iptal olduğunu ve bu durumun şirketin geleceğini tehlikeye attığını söylemişti.

Amazon Dubai merkezli e-ticaret şirketi Souq.com’u 580 milyon Dolar’a satın aldıktan iki yıl sonra, Salı günü yeni Orta Doğu sitesini kullanıma sundu. Amazon artık Souq.com’un Amazon.ae olarak yeniden düzenlendiğini söyledi. Souq.com URL’i artık kullanıcıları otomatik olarak Amazon.ae sitesine yönlendiriyor. Ama Suudi Arabistan ve Mısır’da Souq kendi adıyla hizmet vermeye devam ediyor. Amazon.ae ile birlikte şirket ilk kez Arapça hizmet vermeye başlayacak.

Aylık 2 mliyar kullanıcının düzenli olarak kullandığı Youtube, bu hafta iki iddialı karar aldı. Dünyanın en büyük online video platformunun ilk hedefi trend listesine giren popüler videoların en az yarısının tamamen kendine özel çekilmiş ve yüklenmiş videolardan oluşması. Başka bir deyişle Youtube kendine özel içerik üretenleri, geleceği için çok daha önemli ve kritik görüyor. Sitenin diğer hedefiyse profesyonel kategoride ürettirdiği ya da münhasır olarak satın aldığı; dolayısıyla sadece ücretli üyelerine gösterdiği Originals kategorisindeki içerikleri reklam destekli olarak herkese açmak.

Muadil hizmete sahip olmasına rağmen Apple’ın bileğini bükemediği nadir hizmetlerden Spotify 100 milyon ücretli üyeye sahip olduğunu açıkladı. Toplamda 217 milyon aboneye ulaşan Spotify, son dönemde özellikle Podcast atağıyla bir kere daha ilgi odağı olmayı başardı. İsveç / Stockholm merkezli şirketin geliri de yüzde 33 yükselerek 1,5 milyar Avro olarak gerçekleşti.

Verizon’ın Tumblr’ı satmayı planladığı haberleri üzerine blog sitesine şimdiden bir alıcı çıktı. PornHub’ın başkan yardımcısı Corey Price BuzzFeed’e yaptığı açıklamada PornHub’ın Tumblr’ı satın alarak Aralık ayında Tumblr’a gelen cinsel içerikli paylaşım yasağını kaldırmak istediğini söyledi. Tumblr’ın yasağı, siteyi uzun zamandır marjinalleştirilmiş cinsel gruplar için bir güvenli liman olarak gören kullanıcıları öfkelendirmişti. Tumblr’a alternatif pornografik içeriğin geri gelmesi, kendisini dışlanmış hisseden gruplar için iyi bir gelişme olabilir ama PornHub gibi zaten sektörün önemli bir bölümünü elinde bulunduran bir şirketin bu platformu da eline geçirmesi, tekelleşmeye ve içerik üreticilerinin emeklerinin sömürülmesine yol açabilir.

Parası olmayıp fikri olanları destekçileriyle buluşturan kitle fonlama camiasının en popüler hizmeti Kickstarter bu hafta 10 yaşına girdi. Şu ana kadar 160 binden fazla projenin hayata geçmesini sağlayan site 16 milyon kişiden fon toplayıp girişimcilere aktarmış durumda.

Almanya’nın TRT’si kabul edebileceğimiz DW bu hafta İngiliz muadili BBC, Fransız yayın kuruluşu France24 ve ABD’li Voice of America ortak Türkçe içerik oluşturacağı Youtube kanalını duyurdu. Yeni yapı adına lansman toplantısında söz alan DW Genel Müdürü Peter Limbourg, amaçlarını Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğünü güçlendirmek, takipçilerine güvenilir bilgiler sunmak ve bağımsız bir şekilde kanaat oluşturmalarını desteklemek şeklinde özetledi. Kanalın yönetimini Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan Erkan Arıkan üstlendi.

Internet World Stats kurumunun derleyerek bu hafta paylaştığı verilere göre internetin en popüler 10 dili sıralamasının ilk 3 sırasını İngilizce, Çince ve İspanyolca alıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • haberler paragraflarla ayrılmış ama iki paragraf arasında diğer habere geçtiğimizi anlatacak bir işaret konabilir mi?
    emeğinize sağlık, teşekkürler..

  • çok mantıklı ve kesinlikle gerekli ne okuduğumuzu alttaki habere geçip geçmediğimizi anlamıyoruz

  • Merhaba, “haftanın özeti” serinizde haberleri başlık başlık ayırabilir misiniz? Bu şekilde ilgimizi çeken haberleri daha kolay seçip okuyabiliriz. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: