Haftanın Özeti: 223

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Rus mucit Vlad Kreimer tarafından geliştirilen Soma Pipe adlı müzik aleti, müzisyenin ağzı ve nefesini kullanarak birçok farklı ses üretmesini sağlıyor. Lordblobbie rumuzlu müzisyen tarafından kullanılan aletin 12 farklı algoritma ayarı var. Bunlardan bazıları Orpheus, Octava, Pulse ve Harcho olarak adlandırılmış. Bu alışılmadık synthesizer’ın maliyeti 600 Dolar. Başkaları tarafından da kullanılacak mı, bekleyip göreceğiz.

Müzik efsanesi David Gilmour gitar koleksiyonunun önemli bir kısmını açık artırmaya çıkaracağını duyurdu. Gilmour, aralarında Wish You Were Here, Comfortably Numb, Money ve Shine On You Crazy Diamond şarkılarını bestelediği klasik siyah Fender Stratocaster’ın da bulunduğu 120 gitarını Haziran ayında New York’taki Christie’s adlı müzayede evinde satacak. Elde edilen gelirle pek çok sağlık kuruluşuna destek sağlanacak.

Google ve Commonwealth Shakespeare Company tarafından hazırlanan Hamlet 360 adlı tiyatro oyununda seyirci bir sanal gerçeklik gözlüğüyle Hamlet’in ölü babasının ruhunu canlandırıyor. Bu versiyonda daha çok Hamlet ile katledilen babası arasındaki ilişkiye odaklanılmış. 61 dakikalık oyunda aktörler sahnede gezinirken seyirciyi de sahneyi incelemeye davet ediyor. Sahnede süs eşyaları, değerli halılar ve eski bir araba bulunuyor. Oyun sırasında aynaya bakıp nasıl göründüğünüzü de inceleyebiliyorsunuz.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler köyünde -yukarıdaki kadar havalı olmasa da- tiyatro bir tutku. Bu 90 yıllık sevdayı VOA Türkçe’nin şu haberiyle öğrendik:

Studio Ghibli’nin kurucularından biri olan Hayao Miyazaki ve aynı stüdyoda yönetmen, senarist ya da animasyon sanatçısı olarak yer alan oğlu Gorō Miyazaki iki yeni film için hazırlıklara başladı. Studio Ghibli’den konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Breaking Bad dizisiyle fırtınalar estiren Bryan Cranston Showtime’da yayınlanacak “Your Honor” adlı diziyle televizyona dönüş yapıyor. Cranston, çekimlerine henüz başlanmayan 10 bölümlük dizide oğlu bir suça karışan saygın bir yargıcı canlandıracak.

Özellikle Fahrenheit 451 romanıyla bilim kurgu tarihine adını yazdıran Ray Bradbury hakkında 1963 yılında yapılmış olan Story of a Writer adlı belgesel, Feza Gezginleri ekibinin gayretiyle Türkçe altyazıya kavuştu. Sevenleri için güzel bir 25 dakika:

Fotoğraf paylaşım platformu Flickr 2018’in en iyi 25 karesini seçti. Flickr ekibi bu süreçte, sitedeki fotoğrafların aldığı sosyal paylaşım ve etkileşim sayılarını göz önünde bulunduran bir algoritmadan yararlandı. Bir fotoğrafın ne kadar görüntülendiği ve favorilere eklendiği dikkate alındı. Ancak bunun bir popülerlik yarışmasına dönüşmemesi için elde edilen veriler yeniden gözden geçirildi, spam hesaplar ve yüksek kalite standartlarına uymayan fotoğraflar listeden çıkarıldı. Alicja Zmyslowska imzalı “Kış Mutluluğu” adlı bu kare de onlardan biri:

Amansız bir snooker izleyicisi olan 86 yaşındaki Fatma Bostan’ın hikayesinden geçen hafta bahsetmiştik. Eurosport tarafından hazırlanan röportaj YouTube’da paylaşıldı. Bu haftayı böyle bitirelim:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: