Haftanın Özeti: 220

İnternet, Girişimler

Facebook 2018’i kişisel veri skandallarıyla geçirdi. Bu da sık sık “Facebook hakkımızda neler biliyor?” sorusunun yankılanmasına neden oldu. Özet geçmek gerekirse, durumlar şu şekilde:

  • Facebook, Facebook’ta neler yaptığımızı takip ediyor.
  • Messenger’da neler konuştuğumuzu takip ediyor.
  • Facebook dışında da takibi sürdürüyor.
  • Facebook hesabıyla giriş yapılan uygulamalarda takip ediyor.
  • Portal video sohbet sistemiyle evimizde de takip ediyor.

Almanya’da önceki hafta ortaya çıkan veri hırsızlığı skandalından, aralarında siyasetçilerin de bulunduğu yaklaşık bin kişinin etkilendiği açıklanmıştı. İfşa edilen veriler arasında fotoğraf, yazışma ve telefon numaraları da yer alıyordu. Gözaltına alınan zanlı, olayı, ifşa ettiği kişilere olan kızgınlığına bağladı. Hakkındaki suçlamaları büyük oranda kabul eden zanlı, bu eylemini aynı zamanda bir ‘aydınlatıcı faaliyet’ olarak gördüğünü söyledi. Skandaldan, sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) dışında Federal Meclis’te grubu bulunan tüm partilere mensup siyasetçiler etkilenmişti.

Dünyanın en popüler hava durumu uygulaması The Weather Channel kullanıcılarına konum bilgilerini paylaşmaları durumunda bulundukları bölgeye göre hava durumu raporları alabileceklerini söylüyor. Uygulamayı yüklediğinde bu mesajla karşılaşan kullanıcıların yüzde 80’i uygulamanın konumlarına erişmesine izin veriyor. Ancak şirketin 10 bin kelime uzunluğundaki gizlilik sözleşmesinde bu bilgilerin üçüncü parti şirketlere satılabileceği ibaresi yer alıyor. 2015’te uygulamayı satın alan IBM’in başı ‘adaletle’ derde girmiş görünüyor. Los Angeles’ta açılan davada, kullanıcıları yanlış yönlendirerek elde ettiği verilerin satışından gelir elde etmekle suçlanan şirketin, kullanıcı başına 2 bin 500 Dolar ceza ödemesi isteniyor.

Kripto para borsası Coinbase hafta başında yaklaşık 500 bin Dolar’lık Ethereum Classic hırsızlığı saptandığını açıkladı. Hırsızlığın yüzde 51 saldırısı (söz konusu kripto paranın ‘madencilik’ gücünün yarıdan fazlasına sahip olarak blok zincirini düzenlemek) yoluyla gerçekleştirildiği belirtildi. Ethereum Classic, toplam değere göre en büyük 20 kripto para birimi arasında yer alıyor.

Apple “Vegas’ta olan Vegas’ta kalır” deyişinden hareketle Google, Facebook gibi diğer teknoloji devlerinin kişisel veri politikalarına ‘taş atan’ bir reklamla gündeme geldi. 13 katlı bir binaya giydirilen ve Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019 katılımcılarını hedef alan reklamda “iPhone’da olan iPhone’da kalır” deniliyor. Apple CEO’su Tim Cook mahremiyet ve kişisel verilerin kullanılmaması noktasındaki katı tutumuyla biliniyor. Tabii bu reklamın, geçmişte Apple kullanıcısı ünlülerin yaşadığı ‘fappening’ skandalının hatırlanmasına neden olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu arada Apple’ın bu çeyrekte iPhone üretimini yüzde 10 oranında azaltacağı konuşuluyor.

Statista sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerle ilgili yaptığı bir öngörü çalışması yayımladı. Çalışmaya göre 2022 yılında Çin’de 725 milyon sosyal medya kullanıcısı olacak. Listenin 13’üncü sırasında yer alan Türkiye’nin muhtemel kullanıcı sayısı ise 38,7 milyon kişi olacak (halihazırda bu sayı 33 milyon).

euronews

Elon Musk’ın şirketiyle Ay’a gidecek ilk turist olarak ünlenen Japon milyarder Yusaku Maezawa tüm zamanların en çok RT edilen tweet’i rekorunun yeni sahibi oldu. Maezawa bu ‘başarıyı’ para dağıtarak elde etti. Kendisini takip eden ve söz konusu tweet’i paylaşan 100 kişiye toplam 100 milyon Yen (yaklaşık 5 milyon TL) dağıtacağını söyleyen milyarder, 5 milyondan fazla kez retweet edildi. Vaat öncesi 500 bin olan takipçi sayısının 5,4 milyona ulaştığını da söyleyelim. Yeri gelmişken, en çok paylaşılan 10 tweet:

Elon Musk, Çin’deki dev Tesla fabrikasının temelini Şangay Belediye Başkanı Ying Yong ile birlikte attı. Ekim 2018’de fabrika alanını 140 milyon Dolar’a satın alan Musk, açılışta yaptığı konuşmada “Çin elektrikli araçların benimsenmesinde dünya lideri ve Tesla’nın sürdürülebilir enerjiye geçiş misyonu açısından kritik bir pazar” dedi.

MediaCat dergisi CMO Society üyelerinden 2019’a damga vuracak üçer kelime seçmelerini istedi. Ortaya çıkan kelime bulutunda en çok tekrar eden kelimelerin başında data geliyor. Onu takip edenler ise yapay zeka, içerik, deneyim, dijital, fiyat, kişiselleştirme ve verimlilik olarak sıralanıyor. Kim, hangi kelimeleri seçmiş diye merak ederseniz sıralı tam liste şurada.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: